3. trimestr těhotenství

28 týdnem začíná poslední období čekání na narození miminka a současně 3. trimestr těhotenství. Plod se v maminčině lůně projevuje už podobně, jak se bude projevovat po narození. Je sice ještě pořád příliš slabý, hubený, ale to se za tři zbývající vývojové měsíce změní. V tělíčku dítěte se začne ukládat tuková vrstva. Váhový přírůstek matky v této fázi těhotenství se bude pravděpodobně pohybovat mezi 30 – 40% jejího celkového váhového přírůstku. Znamená to, že v ideálním případě bude nárůst její váhy kolem 4 kilogramů.

Před porodem | Foto: Shutterstock
Před porodem | Foto: Shutterstock

V průběhu posledních tří měsíců těhotenství se často cítí nastávající maminka nešikovná, v pohybu značně omezená, neohrabaná. Uvádí se, že některé těhotné ženy v tomto období i častěji zapomínají.

Jak se dítě dále vyvíjí?

V průběhu 7. měsíce těhotenství (28.-31. týden) se vyvíjí mozek dítěte. Stává se složitějším. A to především ta jeho část, která umožňuje myslet. Vytváří se základ příštího stupně inteligence, osobnostních rysů.

V 7. měsíci svého vývoje už plod reaguje téměř stejně jako narozené dítě, cítí také bolest.

Zatím není dokončen vývoj plic. Ten bude završen až poté, kdy se stane součástí plic povrchově aktivní látka (surfaktant), která reguluje dýchání a brání plicnímu kolapsu v čase mezi jednotlivými nadechnutími.

Plod má zatím ještě svraštělou, červenou pokožku. Pod ní už se začíná postupně ukládat tuk.

Vytvářejí se chuťové buňky. V 28. týdnu vývoje plod reaguje na sladké, kyselé a hořké. Chuť vnímá velmi intenzivně, ostře. To proto, že má v této poslední vývojové fázi více chuťových buněk, než jich bude mít po narození.

Plod už může otevírat i zavírat oči. Dobře je vyvinut sluch.

Dítě už je velké, čile se pohybuje.



V 32. týdnu vývoje vypadá plod téměř stejně, jak bude vypadat po narození. Hlava a tělo už jsou ve správném poměru, pod kůží se stále ukládá tuk. Tvary tělíčka se zaoblují. Dítě začíná mít v děloze málo místa, proto většinou zůstává v poloze hlavičkou dolů, připraveno na porod.

V 36. týdnu vývoje vyplňuje plod celou dělohu, už se neotáčí celý, kope a bije pěstičkami. Hlavička plodu sestupuje do pánve. Nehty jsou měkké a dorůstají ke konci prstů.

Nastává poslední, 40. týden, vývoje. Ve střevech plodu se nahromadila smolka, tmavá hmota, kterou novorozenec vyměšuje po narození. Dítě je pokryto mázkem, anebo už má jen jeho zbytky v kožních záhybech. Také z lanuga (jemné chmýří) už zůstávají obvykle pouze zbytky na ramínkách a na končetinách.

Váha a míra plodu, orientačně

  • do 28. týdne vývoje váží plod asi 900 – 1 000 gramů a měří 37 centimetrů
  • kolem 32. týdne vývoje váží plod asi 1 600 gramů a měří 40,5 centimetrů
  • kolem 36. týdne vývoje váží plod asi 2 500 gramů a měří 46 centimetrů
  • kolem 40. týdne vývoje váží plod asi 3 400 gramů a měří 51 centimetrů

(Pozn.: Váha a míra jsou opět pouze orientační – viz. již poznámky k předchozím trimestrům.)

S čím v této fázi těhotenství počítat?

Může přetrvávat krvácení z dásní, zácpa, nadměrné pocení, riziko vaginálního onemocnění plísněmi a kvasinkami, zvýšená sekrece vaginálního hlenu, potíže s křečovými žilami.

Opět může začít docházet k problémům s mdlobami, způsobeným nižším krevním tlakem.

Ve třetím trimestru se vrací také potíže s potřebou častého močení. Při kašli, kýchání, smíchu nebo při rychlé chůzi, běhu může docházet k úniku moči. To je způsobeno oslabením svalů pánevního dna i tím, jak dítě roste a tlačí na močový měchýř. Doporučuje se pravidelné cvičení pro posílení svalů pánevního dna (Kegelovy cviky), močit raději dříve, než žena pocítí naplnění močového měchýře, nezvedat těžší břemena. Z více důvodů je také žádoucí vyvarovat se zácpy.

Běžným, normálním jevem, bývají menší otoky kotníků a prstů. Jsou způsobeny tím, že matčino tělo zadržuje nadbytek vody. Doporučuje se častý odpočinek s podloženýma nohama, procvičování jednotlivých prstů. V případě větších otoků je potřeba konzultace s lékařem. Ten vyloučí (nebo naopak potvrdí) onemocnění závažnější, a to preeklampsii.

Nedostatek vápníku, případně i hořčíku, může vyvolat křeče. Ty se projevují obvykle v lýtkách a chodidlech, nejčastěji v noci. Tento problém posuzuje a řeší následně vždy lékař. K zmírnění bolestí se doporučuje masáž lýtek i chodidel, krevní oběh vyrovnat krátkou chůzí.



V pozdním období těhotenství se mohou objevit potíže s dechem. Rostoucí plod tlačí na bránici, a to ztěžuje volné dýchání. Uvádí se, že k úlevě dochází v posledním měsíci těhotenství poté, kdy hlavička dítěte sestoupí do pánve. Dechové potíže bývají někdy průvodním jevem anémie (chudokrevnosti).

Hormonální změny mohou způsobit pálení žáhy. Žaludeční kyselina se vrací do jícnu proto, že se nedomyká česlo na vstupu do žaludku. Žena pociťuje pálení žáhy jako pálivou bolest uprostřed hrudi. Doporučují se malé porce jídla, nekonzumovat jídla smažená a kořeněná. Účinný proti pálení žáhy může být teplý mléčný nápoj a spaní s více podloženou hlavou. Při přetrvávajících potížích je vhodné konzultovat problém určitě s lékařem.

S hormonálními změnami často souvisí i vyrážka. Ta se může často objevit také u žen s nadváhou, které mají sklon k nadměrnému pocení. Vyrážka obvykle vzniká v kožních záhybech, tam, kde se hromadí pot (třísla, pod prsy). Doporučuje se zklidnit podrážděnou pokožku vhodnou pleťovou vodou, mlékem nebo bylinným odvarem, časté omývání a důkladné vysoušení postižených míst. Prevencí je důsledné omývání a následné vysoušení vyrážkou potenciálně ohrožených partií těla. Nedoporučuje se naopak používání parfémovaného mýdla ani sprchového gelu. Vhodné je vzdušné, lehké, nejlépe bavlněné oblečení.

V tomto období se mohou zhoršit potíže se spaním. K obtížnému usínání, nočnímu probouzení z důvodu časté potřeby močit i nepohodlné polohy při spaní, která souvisí s rostoucím bříškem matky, se mohou přidat i děsivé sny o porodu. V tomto případě se doporučuje před spaním zklidnit vhodným relaxačním cvičením, příjemnou četbou nebo hudbou. Významnou roli hraje také účinné, pohodlné podložení těla polštářem dle potřeby.

Závěrečnou fázi těhotenství, kromě běžných těhotenských potíží, mohou někdy provázet i nepravé kontrakce. Ty obvykle nebývají bolestivé. Roztahuje se také vazivo pánve, které se připravuje na porod. S tím mohou souviset i případné další drobné potíže, které by žena měla raději vždy konzultovat s lékařem.



Žena potřebuje v této fázi těhotenství hodně odpočívat, protože se velmi snadno unaví. Potřeba více odpočívat souvisí také se zmíněnými poruchami spánku i s narůstající váhou dítěte. Odpočinek s nohama ve zvýšené poloze tak, aby to bylo ženě příjemné, je prevencí otékání kotníků i křečových žil.

Váhový přírůstek matky

Koncem 32. týdne těhotenství se začíná obvykle zpomalovat váhový přírůstek matky, přestože dítě i nadále roste a sílí. V tomto období se doporučuje zoptimalizovat příjem uhlovodanů a mléčných výrobků (nápojů). V případě přetrvávajícího výraznějšího nárůstu váhy je vhodné, po konzultaci s lékařem, příjem mléčných výrobků i uhlovodanů většinou omezit.

Po 38. týdnu těhotenství se může váha ženy stabilizovat nebo dokonce i mírně snížit. To signalizuje, že je miminko už zcela připraveno k cestě na svět. Porodní bolesti by se měly projevit asi do 10 dnů.

Poslední dny těhotenství

Kolem 40. týdne těhotenství může žena pocítit stahy – takzvané „poslíčky“. Ty připomínají sice porodní bolesti, ale na rozdíl od porodních bolestí nejsou „poslíčky“ pravidelné. V případě těchto předzvěstných stahů se doporučuje provádět odpovídající dechová cvičení (lehké, povrchové, dýchání a uklidňující dýchání hluboké). Nastávající maminka cítí v tento čas tíhu v podbřišku, obtížněji se pohybuje. Dochází k postupnému zvláčnění děložního čípku tím, jak se tělo matky připravuje na porod.

V této fázi těhotenství by měla nastávající maminka kontrolovat počet pohybů plodu v průběhu dne. Plod by mohl mít potíže s dýcháním, což může signalizovat méně než deset jeho pohybů za den. V tomto případě je vždy nezbytné, aby lékař zkontroloval ozvy miminka.



Po dlouhých měsících, týdnech a dnech čekání tedy konečně nastává čas porodu. Maminka prožívá obvykle současně pocity radosti i strachu, vzrušení, netrpělivost i úlevu. A taky obrovskou zodpovědnost za křehké děťátko, které opatrně, s bezmeznou láskou, něhou a velkým očekáváním krásného času svého mateřství, poprvé drží ve své náruči.

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu