Léto bez potniček

Těžko najdeme miminko, které nikdy nemělo potničky. Nejsou nijak nebezpečné, spíš jen nepříjemné. A nevypadají moc hezky. Mohou se objevit jak u dětí, tak u dospělých. Nejčastěji ale postihují novorozence a kojence. Jak sám název napovídá, nejvíce se potničkám daří v horkých letních dnech. Téměř jistě se objeví třeba po dlouhé letní cestě autem, kterou miminko celou prospalo v jedné poloze.

Dětská letní pohoda | Foto: Shutterstock
Dětská letní pohoda | Foto: Shutterstock

Jsou to potničky?

Potničky jsou červené nebo bezbarvé puchýřky, naplněné tekutinou. Nejsou nakažlivé. Objevují se různě po těle. Mohou být jak na obličeji, tak třeba na zadečku.  Nejvíce v místech kde se při přehřátí zadržuje pot. Hodně na ně trpí děti v prvních týdnech života, kdy jen leží a nejsou příliš pohyblivé. Potničky se jim dělají nejvíce v místech, kde neproniká k pokožce dostatek vzduchu. To bývá často například za krkem.



Novorozenci a kojenci nemají ještě zcela vyvinutou termoregulaci a funkce potních žláz je snížená. Naproti tomu mazové žlázy mají nadbytečnou produkci. A to je pro potničky to pravé. Tvoří se v místech, kde se zadržuje pot, který se za normálních okolností odpařuje a tím se tělo zároveň ochladí.  Puchýřky se plní tekutinou, praskají, vysychají a místa se loupou. Jsou svědivé a nesmějí se škrábat. To u odrostlejších miminek není lehké uhlídat. Proto je dobré použít nějaký vhodný přípravek proti svědění, které je na potničkách to nejhorší.

Na rozdíl od mnoha jiných druhů vyrážek a kojeneckých ekzémů, potničky brzy mizí. Pominou-li pro ně příznivé podmínky, tedy teplo a vlhko, začnou se ztrácet. Nezanechávají po sobě jizvy.

„Ať mu není zima“

Nemít potničky znamená nepotit se. Kůže dítěte musí mít možnost dobře dýchat. Maminky nejmenších dětí mají často tendenci oblékat je až příliš, aby jim náhodou nebyla zima. Někdy skutečně není lehké odhadnout, jak obléct dítě v kočárku na procházku nebo na delší cestu, když to občas neodhadneme ani u sebe. Praktičtější proto je, když má dítko na sobě více vrstev oblečení. Když je horko, dá se něco odložit. Oblečení by mělo být vzdušné, nejlépe z bavlny.



Igelit v postýlce i některé druhy jednorázových plen, mohou tvorbu potniček také podporovat. Je potřeba co nejčastěji přebalovat, udržovat maximální čistotu a k mytí používat jen čistou vlažnou vodu, aby se oblast potniček zbytečně nezahřívala. V létě je hodně možností ponechat miminko provětrat bez plen i oblečení. A to je ta nejlepší prevence nejen proti potničkám, ale i jiným kožním problémům.

Děti, které už běhají, mívají potničky měně. Pohybují se a vzduch tak přirozeně proniká pokožce.

Léčit nebo neléčit?

Potničky není potřeba nijak zvlášť léčit. Zmizí samy, jakmile se jim přestane dařit. Pro jejich ošetření platí podobné zásady, které fungují při péči o opruzeniny. Nejlepším lékem je čistý vzduch. Tedy co nejvíce pokožku miminka větrat.



Vysoušení a zhojení puchýřků pomůže urychlit zásyp, potírání odvarem z heřmánku nebo z dubové kůry. Babské rady velí taky kukuřičnou moučku, černý čaj nebo sodu. Taktéž pro spolehlivý vysoušecí efekt. Někdy jdou potničky i jednoduše setřít.  Jestliže jsou ale postižena rozsáhlá místa na těle a puchýřky do několika dnů nemizí, nebo se ještě zhoršují, měl by dítě vidět lékař. Je možné, že se nejedná o potničky.