Jak snížit teplotu u dítěte bez léků
Teplota je to první, co zkoumáme, když se nám zdá, že dítě není ve své kůži. Horečka provází naprostou většinu běžných dětských nemocí. Než děti odrostou, je každá maminka solidně proškolena, jak vysoké teploty snižovat. To sice lze spolehlivě vyřešit léky, ale u dětí by měly být až poslední záchranou. Teploty jsou většinou zvladatelné i bez nich.
Zvýšenou teplotou nebo horečkou tělo reaguje na nemoc zcela přirozeně. Navíc malým dětem stoupá snadno a rychle. Teplotou reaguje imunitní systém na infekci. A jejím časným srážením aktivita imunitního systému oslabuje. Lékaři proto doporučují srážet teplotu až od 38 stupňů. Bez léků lze teplotu snížit vcelku snadno. Jednoduše řečeno, ochlazováním dítěte zvenku i zevnitř.
Měření teploty u malých dětí
Nejpodstatnější je co nejdříve vědět jakou teplotu dítě aktuálně má. Teploměr musí být co nejpřesnější. Měřit lze čelním, nebo ušním teploměrem. Také teploměrem v dudlíku. Nebo v konečníku. Zvlášť při tomto způsobu měření je potřeba velké opatrnosti, aby nedošlo ke zranění. A často i trocha zručnosti, aby se měření povedlo. Teplota v konečníku je vyšší, proto se z naměřené hodnoty odečítá půl stupně. U dětí mladších než 6 týdnů, ale naměřená hodnota odpovídá a neodečítá se nic. Před zaváděním teploměru je potřeba ho potřít krémem, aby byla procedura snazší.
Zábaly a obklady
Zábaly jsou klasika. Asi to úplně první, co člověka napadne. Ale první okamžiky ve studeném prostěradle, jsou opravdu nepříjemné i pro dospělého.
U nejmenších dětí je proto lepší nejdřív zkusit metody méně protivné. Použít se dá obklad na čelíčko nebo na chodidla, kde jej ponechte vždy jenom pár minut. Účinné jsou i octové ponožky. Ocet horkost z těla umí vytáhnout. Pokud přece jen zvolíte velký zábal, zabalte hrudník dítěte do ručníku namočeného ve vlažné vodě. Ten překryjte další suchou vrstvou a nechte působit 20 minut. Pak zábal sundejte a v případě potřeby ještě zopakujte.
Tytéž účinky jako zábal, má taky vlažná koupel nebo sprcha. Obklady i zábaly musí být chladné, ale nikdy ledové. Pokud má dítě studené ruce nebo nohy, zábaly se dávat nesmí. Stejně tak, je-li dítěti zima. Na sobě by mělo mít jen lehké a volné pyžamko. I vzdušný obleček přispěje k regulaci teploty. Pokud netrpí zimou, přikryjte dítě jen lehkou dekou. Když usne, rozhodně ho nebuďte. I když si třeba myslíte, že by se mělo právě změřit. Spánek je totiž nade všechno léčení.
Dostatek tekutin
Každý marod musí hodně pít. Tekutiny v boji s horečkou významně pomáhají. Děti jsou ale v horečce často tak utrápené, že ani pít nechtějí. Pak je dobré podávat tekutiny lžičkou. I kdyby to mělo být po kapkách. Dítěti podávejte vlažné nápoje. Jsou při horečce lepší než ty teplé. A dítě je taky ochotněji přijme, protože ho osvěží. Vhodné jsou čaje, na které je dítě zvyklé. Nebo kvalitní neperlivá minerálka. K pití dávejte dítěti to, co mu chutná. I když to třeba nepovažujete za nejzdravější. Třeba i sladké pitíčko. Pro tuto chvíli neřešte, co dítě pije. Ale snažte se, aby pilo alespoň něco.
Jestliže teplota přes veškerou snahu dlouho neklesá, je třeba sáhnout po léku proti horečce, aby dítěti rychle ulevil. Je to ale jen okamžitá pomoc, která není řešením problému. Neklesající teplota může znamenat, že se v těle děje něco vážnějšího. A proto by měl dítě vidět lékař.