Přirozený porod nebo císařský řez

Mnohé ženy se ho bojí, pro jiné je spásou. Řeč je o císařském řezu. Zda bude žena rodit přirozeným porodem, nebo císařským řezem, záleží většinou na zdravotním stavu matky a miminka. Někdy se nelze císařskému řezu vyhnout, jindy o něj ženy žádají, i když k němu není důvod.

Porod císařským řezem | Foto: Shutterstock
Porod císařským řezem | Foto: Shutterstock

Podle průzkumů nakonec rodí císařským řezem jedna pětina prvorodiček, což je poměrně hodně. A císařských řezů stále přibývá. Jaké jsou výhody a nevýhody přirozeného porodu a císařského řezu, a jak se k této problematice staví lékaři?



Výhody císařského řezu

V některých zemích si může žena sama vybrat porod císařským řezem, v České republice zatím taková možnost není. Císařský řez nastává pouze v případech zdravotních komplikací a nutnosti. Proč by chtěl někdo rodit dobrovolně císařským řezem? Existuje hned několik důvodů. Jedním z nich je i bolest. Zatímco žena při přirozeném porodu zažívá velkou a intenzivní bolest, při císařském řezu díky celkové anestezii nic necítí. Navíc je oproti klasickému porodu znatelně kratší. Císařský řez se tedy zdá být o hodně snazší než přirozený porod. Říká se však, že po probuzení z narkózy se ženě všechna bolest vrátí a celé tělo ji bolí více, než po přirozeném porodu. Do těla byl totiž proveden mnohem větší zásah, v břiše má žena velkou ránu, která se bude déle a bolestivěji hojit.

Další výhodou císařského řezu je, že ženina rodidla zůstanou neporušená a vagina pružná. Celkově jsou tedy v dobrém stavu. Při císařském řezu se také zaručeně vyhnete natržení či nastřižení hráze a jejího šití. U přirozeného porodu je vyvíjen velký tlak na močové cesty a močový měchýř, což následně matce první týdny po porodu způsobuje problémy s inkontinencí. U císařského řezu tomu tak není, těmto potížím se vyhnete. Porod císařem je dále pro lékaře snáze kontrolovatelnější a bezpečnější. Téměř nic ho nepřekvapí a vše probíhá podle plánu. Při přirozeném porodu existuje hned několik možných komplikací, které mohou neplánovaně nastat. Tím se pak dítě i matka ocitají v nebezpečí. Pokud je váš císařský řez plánovaný, můžete se na něj dopředu psychicky i fyzicky připravit. Víte přesně, kdy budete rodit, a můžete si tak v klidu sbalit věci a zařídit potřebné věci.



Nevýhody císařského řezu

Výzkumy prokázaly, že děti, které neprojdou porodními cestami matky, mají alespoň zpočátku sníženou obranyschopnost. Jsou tak náchylnější k různým alergiím, ekzémům, astmatu a dalším onemocněním. Miminko se celkově hůře adaptuje na nové prostředí. Anestezie při císařském řezu sice přináší výhodu úlevy od bolesti, ale nese s sebou také negativní okolnosti. Pro tělo i psychiku matky je to velká zátěž. Po probuzení je ženám většinou na zvracení a nepříjemně, cítí se omámené. Připadají si zklamané a ošizené o samotný porod. Navíc svoje miminko poprvé vidí až za delší dobu po porodu, kdežto u přirozeného porodu si pochováte svoje dítě hned.

Ženě po císařském řezu trvá delší dobu se zotavit, má také větší a delší bolesti. Anestezii může mít žena i epidurální, tedy od pasu dolů, takže je při vědomí. I ta však má svá negativa. Přímo při porodu se u matky mohou dostavit pocity na zvracení či na omdlení. Po porodu pak spodní část těla k sobě přichází velmi pomalu, trvá to zhruba půl dne a je to pro ženu nepříjemné. Při průchodu dítěte porodními cestami se mu z plic vytlačí plodová voda, u císařského řezu tam však zůstane a lékaři ji musí po porodu odstranit sami. Dítě po císařském řezu tak může mít zápal plic.

Co na to lékaři?

Všeobecně se lékaři k císařskému porodu uchylují opravdu jen v těch nejdůležitějších případech, podporují totiž porod přirozený. Císařský porod je oproti klasickému porodu velkým, náročným a nepřirozeným zásahem do těla ženy. Je to přece jen již operace s narkózou a řezáním do těla. I z toho důvodu je žena po císařském řezu puštěna domů nejdříve pátý den po porodu. U přirozeného porodu jde domů již třetí den. Mnoho lékařů má k císařskému řezu také jedno nepsané pravidlo. Třikrát a dost! S narůstajícím počtem je totiž císařský řez pro tělo příliš velkou námahou.



V kterých případech čeká ženu císařský řez?

  • plod je otočen koncem pánevním
  • hypoxie plodu – plod trpí nedostatkem kyslíku v děloze, proto je potřebné co nejrychleji těhotenství ukončit
  • žena má příliš úzkou pánev a dítě velkou hlavičku
  • vícečetné těhotenství
  • odloučení placenty od plodu
  • herpesu matky
  • mimoděložní těhotenství
  • poruchy růstu plodu
  • nádorové onemocnění u matky
  • inkompatibilita Rh faktoru matky a dítěte
  • vysoký věk matky