Zavinování dělohy

Očekávané děťátko se konečně narodilo. Je vypuzeno z dělohy, a ta se opět začíná pomalu a postupně navracet do své původní podoby, do stavu před početím. Regeneruje se ostatně stejně, jako i celý organismus ženy.

Zavinování dělohy | Foto: Shutterstock
Zavinování dělohy | Foto: Shutterstock

Funkce dělohy v těhotenství

Děloha plnila v období těhotenství nebývale mnohostrannou, obdivuhodnou funkci. Po celou dobu gravidity se průběžně maximálně přizpůsobovala vyvíjejícímu se, rostoucímu a sílícímu, miminku. A poskytla mu vše potřebné a v dané konkrétní situaci také možné, co dítě pro svůj optimální vývoj potřebovalo získat. Od prvních dní až po poslední den posledního měsíce. Pak přišel signál oznamující počáteční fázi cesty děťátka na svět. Zrozením bylo poslání dělohy v daný čas završeno. Ve správný čas kontrakcemi pomohla dítěti narodit se. Těm, kteří na ně už netrpělivě čekali. A tím pozitivní role dělohy pro konkrétního človíčka vždy skončí.  Poté už jen následuje čas návratu do normálu, takzvaný „jiný stav“ je minulostí.



Šestinedělí

V prvních šesti týdnech po narození miminka (období šestinedělí) dochází k opětovnému zavinování dělohy. Bezprostředně po porodu se začínají svalová vlákna smršťovat, zmenšují se svalové buňky. Zavinování dělohy, tento fyziologický, přirozený proces o sobě dá obvykle jednoznačně vědět. Maminka pociťuje více či méně bolestivá škubnutí, křeče, podobně jako někdy při silné menstruaci. Uvádí se, že intenzita těchto signálů vysílaných zavinující se dělohou s každým dalším porodem sílí. Po porodu druhého a dalších dětí bývají zpravidla o poznání výraznější a bolestivější. Každá nová regenerace dělohy bolí tedy maminku obvykle o něco víc.

Zavinování dělohy vnímá žena především při kojení. Křeče jsou totiž vyvolávány působením hormonů (oxytocin), které se v průběhu kojení uvolňují do krve. Následné působení těchto hormonů zavinování dělohy významně napomáhá, protože velmi výrazně stimulují rychlé a optimální smršťování děložního svalstva.

Svojí intenzitou různě bolestivé křeče trvají obvykle jen několik dní. Uvádí se, že přibližně desátý den šestinedělí, probíhá-li vše standardně, proces zavinování dělohy dospěje k optimálnímu výsledku. V případě těhotenství vícečetného trvá pochopitelně zavinování dělohy o něco déle. Obvykle se předpokládá stažení svalstva až o jeden centimetr v průběhu jednoho dne.



Očistky

Zavinování dělohy provází odchod tekutiny (očistky). Sekret vzniká následkem odloučení placenty a odtéká z dělohy pochvou. Jeho barva se mění postupně z krvavé přes tmavě hnědou až k žlutošedé a šedobílé. Sekret obsahuje krev, děložní tkáň a hlen. Odchod očistků z těla trvá různě dlouho, obvykle 3 – 5 týdnů, někdy přetrvává i po celou dobu šestinedělí. Pokud matka rodila císařským řezem, bývá obvykle intenzita očistků slabší. Očistky jsou v pochvě přirozeně kontaminovány bakteriemi, a jsou tedy poté, kdy se dostanou z těla, infekční. Z toho plyne nezbytnost důsledné a důkladné intimní hygieny, která by pro ženu měla být samozřejmostí. V tomto období se rozhodně nedoporučuje pohlavní styk.

Zavinování dělohy lze napomáhat

Jak už bylo zmíněno, výraznou roli hraje v tomto přirozeném procesu především kojení. Uvádí se, že uvolňování hormonů ovlivňujících zavinování dělohy má spojitost s přikládáním dítěte k prsu. Proto se pro případ, že je dítě krmeno náhradní mléčnou stravou, doporučuje provádět stimulaci prsních bradavek a tím žádoucí hormon aktivizovat.

Odborníci dále upozorňují na praxí prověřenou skutečnost, že zavinování dělohy brání naopak naplněný močový měchýř. Proto je maminkám doporučováno močit, pokud možno, co nejčastěji.

V souvislosti s potřebou rychlého zavinutí dělohy do původní velikosti se také osvědčuje poloha vleže na břiše, kdy takto dochází k žádoucímu a účinnému přitisknutí břicha k podložce. Podobný efekt má zatížení dělohy pokládáním děťátka na matčino břicho.



Vhodné konkrétní rehabilitační cvičení, odpovídající aktuálnímu zdravotnímu stavu, přiblíží mamince po porodu rehabilitační zdravotní sestra.

Je prokázáno, že zavinování dělohy spolehlivě napomáhá také působení teplem. Jako dostatečně účinné se osvědčily teplé obklady břicha.

Doporučuje se rovněž bylinná terapie, konkrétně kontryhelový čaj. Kontryhel je odedávna spjatý s léčbou ženských pohlavních orgánů. To je sice skutečnost obvykle všeobecně známá, přesto je žádoucí předem postup i provádění zamýšlené bylinné terapie zkonzultovat s lékařem. Jistota správné volby také v tomto směru jistě přispěje pozitivně k tolik potřebné psychické vyrovnanosti matky. V případě, že své dítě plně kojí, to platí jistě dvojnásobně.

S prováděním cviků doporučovaných na posílení a zpevnění břišních svalů je lépe vyčkat. Nejlépe až do období po šestinedělí.



Celková regenerace organismu

Proces tělesných změn spojený s obnovením obvyklých tělesných proporcí ženy je tedy nastartován už krátce po narození miminka. Poporodní zotavení komplexně, celková regenerace těhotenstvím a porodem zatíženého organismu trvá přibližně půl roku. Ovšem už po uplynutí období šestinedělí jsou patrny první výrazné pozitivní výsledky, ke kterým ženský organismus obvykle přirozeně dospěl už v počátečních týdnech mateřství. Spolu s upravením velikosti i polohy dělohy, které brzy odpovídají stavu před početím, může už být také opět obnoven menstruační cyklus. Postupně dochází k zpevnění těhotenstvím a porodem uvolněného svalstva. Také tělesná hmotnost se pomalu začíná blížit ke své hodnotě před těhotenstvím. A žena opět získává potřebné sebevědomí, které někdy přirozenou změnou svých tělesných proporcí v těhotenství zbytečně ztrácí