5 základních signálu, že již rodíte!

Po dlouhých měsících čekání konečně vyhlížíte ten výjimečný den, kdy se narodí Vaše dítě a od základu změní Váš život. Průběžná příprava na porod je sice prospěšná věc, ale nejdůležitější je poznat ten správný okamžik, kdy odjet do porodnice. Snadnější je to při druhém a dalším těhotenství. Ženy prvorodičky však často míří do porodnice předčasně ze strachu, aby něco nezanedbaly. Ne každá žena pociťuje všechny uváděné typické signály. Jistě však alespoň některé z nich.  A jak tedy poznat, že porod je za dveřmi?

Porodní bolesti | Foto: Shutterstock
Porodní bolesti | Foto: Shutterstock

Poslíčky – nepravé kontrakce

Poslíčci, nebo také falešné kontrakce, se mohou objevovat už od poloviny těhotenství. Nejčastěji se však vyskytují až s blížícím se termínem porodu. Nesignalizují ještě porod samotný, děloha se však na něj už připravuje. Na rozdíl od skutečných kontrakcí, se poslíčci objevují nepravidelně a odeznívají. Bývají mnohem slabší a tolik nebolí. Vymizí po teplé sprše, nebo koupeli. Jestliže kontrakce přesto trvají, zesilují a jsou pravidelné, pak to znamená začínající porod. Zvláště, pokud jste blízko termínu.



Odchod hlenové zátky – porod je už blízko

Hlenová zátka je větší množství hustého hlenu s příměsí krve. Uzavírá děložní hrdlo během těhotenství. Její odchod nemůžete přehlédnout. A vždy znamená, že porodní cesty se otevírají a připravují na porod. Zátka se může uvolnit bez jakýchkoli dalších porodních příznaků. Proto ani pak nelze přesně určit, kdy porod nastane. Může to trvat ještě relativně dlouho. Přesto lze tento jev považovat za signál přírody, že těhotenství spěje ke svému konci. Uvádí se sice, že porod by měl nastat cca. do 3 dnů po odchodu hlenové zátky, ale jsou ženy, které si na něj počkají dokonce třeba ještě 2 týdny. Hlenová zátka může ale odejít také až při porodu.

Pravidelné kontrakce

Pravidelné kontrakce ohlašující porod, tedy ty skutečné porodní bolesti, jsou vlastně křeče, které působí jako tvrdnutí břicha. Intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi se před porodem zkracují a jsou stále bolestivější. Bolest proniká nejčastěji také do křížové oblasti zad a mnohdy i do oblasti stehen. Někdy do zad vystřeluje a jindy se ohlašuje zpočátku právě v zádech. Porodní bolesti jsou specifické, způsobuje je otevírání porodních cest, při němž děložní svalstvo utlačuje nervy. Nejblíže snad mají k silným menstruačním bolestem. Ale určitě si je nespletete. Nastupující kontrakce mají zpočátku intervaly 15 – 20 minut. Postupně přicházejí stále častěji a interval se zkrátí až na 5 minut.



Odtok plodové vody

Odtok plodové vody je velmi úzce spojován se začátkem porodu. Ve skutečnosti jím začíná ale jen asi 10% z nich. Pokud není voda zakalená nebo nazelenalá, což by mohlo znamenat zvýšené riziko infekce, máte ještě zhruba 2 hodiny času, dostat se do porodnice. Stává se, že ani po odtoku vody se porod nespustí. Kontrakce se nedostaví, nebo vymizí. Často se ale přece jen nakonec rozběhne. Pokud ne, je nutné jej vyvolat.

Tip pro čtení!
Před porodem je potřeba zařídit mnoho záležitostí. Nezbytné je vybrat jméno a příjmení miminka, zvolit místo pro porod, vybrat si pediatra a mnoho dalšího.

Pohyby miminka před porodem

Těsně před porodem se miminko snaží dát o sobě více vědět. Jako by bylo z té nadcházející náročné cesty na svět už taky tak trochu nervózní. Stejně, jako Vy. Ačkoli koncem těhotenství je dítě už tak velké, že příliš prostoru k pohybu nemá, až bude porod na spadnutí, ucítíte ho častěji. Důvodem je nepochybně především to, že je větší a proto cítíte i drobný pohyb. S blížícím se termínem je monitorováno srdíčko i pohyby dítěte. Výsledky ukazují, v jaké kondici se miminko před porodem nachází a jestli jej zdárně zvládne.



Tak trochu mimo schéma lze zmínit jako příznak blížícího se porodu i náhlý příval těšení střídavě s obavami. Vcelku neomylně funguje v tomto případě i intuice. Lékaři Vám to ovšem nepotvrdí.