Umíte rozpoznat cukry? Co je dobré pro dítě
Nejenom bez soli, ale také bez cukru si většina lidí neumí představit stravování. Každý má občas chuť na něco sladkého. Pokud denní příjem sladkostí nepřeháníme a nemáme žádný zdravotní problém, pak je určitě prospěšné občas si “osladit svůj den”.
Sacharidy
Sacharidy (jiným názvem cukry, uhlovodany nebo karbohydráty) jsou nízko i vysoko molekulární látky, které se vyskytují v každém organismu. Sacharidy zásobují lidské tělo energií. Sacharidy mají energetickou hodnotu 4 kcal na 1 gram. Pokud má lidské tělo vyvážený příjem a výdej energie, pak nenabírá na váze a nevzniká zbytečný tuk v těle. Důležitý význam cukrů je také ten, že zásobují mozek. Dodávka cukrů je nezbytná především při zvýšených fyzických výkonech, při kterých se cukry rychle spotřebovávají.
Rozdělení
Klasifikace sacharidů je určena na základě cukerných jednotek. Jednu cukernou jednotku obsahují monosacharidy, ze dvou až deseti jsou oligosacharidy. Polysacharidy, známé také jako složené sacharidy, obsahují více než deset monosacharidů a lze říci, že jsou pro člověka nejvýhodnější.
Druhy cukrů ve výživě
Nejvíce zastoupený cukr je sacharóza, který je například v cukrové řepě. Každý už určitě slyšel o laktóze, jinými slovy také mléčném cukru. V plodech rostlin existuje glukóza/hroznový cukr. V ovoci, medu či některé zelenině je fruktóza. Součástí mateřského mléka je pak galaktóza. Kromě tohoto základního rozdělení se cukry dělí dle rychlosti vstřebávání. Nebudeme se věnovat odborným podrobnostem, ale podíváme se na význam cukrů pro děti.
Sladkosti pro dítě
Člověk má receptory pro sladkou chuť na špičce jazyka. Mnoho lidí, ale především děti sladkosti milují a výhodou je skutečnost, že jejich vyvíjející se organismus cukry potřebuje. Nejvíce užitečný je přísun komplexních cukrů. Stejně jako jinde i zde platí pravidlo “všeho s mírou” a dle potřeby. Dítě by si mělo od mala zvykat na správné stravovací návyky. Těžko nalezneme milující rodiče a příbuzné, kteří by dokázali nekompromisně zamezit podávání různých sladkých pamlsků svým dětem. Touhu po různých sladkostech bohužel podporuje množství různých reklam. Jak tedy skloubit potřebu dospělých potěšit své dítko pamlskem a zároveň mu neškodit?
Kvalitní mlsání
Občasné mlsání sladké pochoutky zdravému dítěti nemůže ublížit, pokud mu celkově dopřáváme zdravý životní styl přiměřený jeho věku. K tomu je dobré dodržovat zásadu, že i případná sladká pochoutka by měla být kvalitní, tzn. například bez umělých sladidel a nadbytku tuků. Chemická sladidla nedodají tělu energii, pouze zpříjemní příchuť. Dále je žádoucí nezvykat dítě na zbytečné slazení produktů, které to ve skutečnosti nepotřebují. Jde třeba o jogurty, ovocné a bylinné čaje a podobně. Někteří rodiče mají zlozvyk sypat cukr třeba i na ovoce, instantní slazené kaše a mnoho dalších již dostatečně sladkých produktů. Čím lze děti potěšit?
Tip pro čtení! Jak se stravovat v těhotenství? Jak vyvážit množství sacharidů, tuků a bílkovin v potravinách? Jakou důležitou roli mají vitamíny a minerály? |
Co je dobré pro dítě?
Bezpochyby by mělo do dětského jídelníčku patřit ovoce. Z hlediska historie lidského vývoje je ovoce jednou z nejpřirozenějších forem potravy. Mnoho druhů ovoce lze usušit a konzumovat celoročně. Klasickým pamlskem je čokoláda, která se konzumuje v tuhé i tekuté úpravě. V tomto případě je vhodné kupovat kvalitní čokoládu, nikoliv levné, přeslazené a tučné náhražky. Nabídka našeho prodejního trhu se úspěšně rozšiřuje a v poslední době vzniklo dostatek různých typů farmářských prodejen, kde lze nakoupit zdravější pochutiny z kvalitních surovin bez chemických přísad. Stejně tak ve větších obchodních centrech existují regály se zdravou výživou. Vyrábějí se například všelijaké druhy zeleninových a ovocných cereálních tyčinek, které mají nasládlou příchuť a mohou být skvělou náhražkou různých sušenek. Pokud dítěti nějakou potravu či nápoj sladíme, je vhodnější použít místo cukru med. Z medu se již vyrábějí i bonbóny, lízátka, nápoje a mnoho dalších produktů. V rámci dětské výživy prostě platí pravidlo zdravého rozumu. Děti se bez sladkostí těžko obejdou a je potřeba dbát na to, aby přísun sladkostí byl vyvážený a v rámci možností kvalitní. Stravovací návyky dětí je nutné kontrolovat od samého počátku a řešit je komplexně.
Dohled nad dětským jídelníčkem
Pečlivý dohled na dětskou stravu je součástí správné výchovy. Stravovací zvyklosti vznikají v raném věku, takže je zodpovědnost každého rodiče, jak s touto skutečností naloží. V oblasti přísunu cukrů pro děti platí stejné pravidlo, jako v podstatě v každé oblasti života. Pro zdravé a prospívající dítě není žádoucí jakýkoliv extrém. Stačí přirozeně ovlivňovat množství a především kvalitu pamlsků a naučit dítě nepodléhat silnému vlivu působivých reklam. Žádný rodič nemusí být výživovým odborníkem proto, aby dokázal usměrnit vhodný přísun cukrů pro organismus svého potomka s ohledem na jeho energetický výdej.