Strie během těhotenství

Strie jsou estetický problém, který těhotenství provází velmi často. Mnohé ženy se už od samého počátku strachují, co toto jinak krásné období, provede s jejich tělem.

Strie v těhotenství | Foto: Shutterstock
Strie v těhotenství | Foto: Shutterstock

Podobně jako celulitida, i strie jsou velmi úporná záležitost a není snadné proti nim bojovat. Jde o popraskání kolagenních vláken v hlubších vrstvách kůže. Ta jsou zodpovědná za její pevnost a pružnost. Nejlepší je prevence. Tedy snažit se udělat vše pro to, aby se vůbec neobjevily. Není to však snadné.



Co jsou strie a jak vznikají

Strie jsou drobné jizvičky, které se během těhotenství nejvíce vyskytují na břiše a na prsou. Nejprve jsou sytě červené, přecházejí do růžové až bílé barvy. Objevují se nejen v těhotenství, ale třeba i v pubertě. Jejich riziko vzniká, pokud dojde ke skokovému nárůstu, či razantnímu poklesu váhy, nebo v důsledku hormonálních změn. Vždy, když se kůže musí napnout tak, že zátěž nezvládne, tvoří se strie. Právě těhotenství je proto pro jejich vznik ideální. Určitě záleží i na tom, kolik přiberete.

Hlavní důvod, proč se s nimi tak těžko bojuje je ten, že jsou geneticky podmíněné. Strie se objevují hlavně v posledních týdnech těhotenství, kdy se rychle zvětšuje objem břicha. Ale bohužel i po porodu, kdy se kůže v těchto místech zase příliš rychle smršťuje.

Prevence? Vyzkoušejte vše!

Možná slýcháte, že prevence neexistuje. Nedejte se tím otrávit a vyzkoušejte všechna dostupná doporučení. Je pravda, že pokud máte strie v rodině, zřejmě si vás najdou. Největší výhrou tedy jsou asi dobré geny. Ale i to, že jich bude třeba alespoň méně, je úspěch.

Pokožce prsou a břicha můžete prospět včasnou péčí nejen zvenku, ale také zevnitř. Už od začátku těhotenství promazávejte několikrát denně rizikové partie. Vhodné jsou mastné tělové krémy a oleje, nebo bambucké máslo. Stejnou službu udělá i vazelína. K dostání v lékárnách za sympatický peníz. Dobrý je i olivový olej nebo vepřové sádlo. To ale musí být bez soli. Promazávat začněte rozhodně ještě před tím, než se na těle projeví těhotenské změny. Když budete mít to štěstí, že přiberete pomalu a méně, máte šanci, že to kůže vydrží.



Pružnost pokožky je možné podpořit i zevnitř. Prospěšný je kolagen, dostatek nenasycených mastných kyselin, vitamíny A, B, C, E, selen a zinek. Pomoci mohou i pravidelné, jemné masáže a prokrvování. Masírujte břicho často masážní houbičkou, aby kůže získala na odolnosti. Nezapomínejte pít! Hydratace organismu je velice důležitá.

Přiměřeně se hýbejte a běžte si občas třeba zaplavat. Lehce cvičte. Možná bude chvíli trvat, než najdete to pravé, co proti striím zabere právě u vás. Každé tělo je jiné a žádný stoprocentní, univerzální recept neexistuje. Nezavrhujte předem ani krémy, přímo určené k prevenci vzniku strií.

Lze se zbavit už vzniklých strií?

Zkušenosti říkají, že strie jednou vzniklé už nevygumujete. Ty, které se jednou vytvoří, zůstávají. Dobrou zprávou je, že tak jako všechny jizvy, i strie vybledávají, a postupem času jsou jen velmi málo viditelné. Při velkém výskytu je možné podstoupit laserové ošetření, léčbu pomocí vpichů malých jehliček v místech strií. Tímto postupem lze zkrátit kolagenová vlákna v kůži a tím strie zmenšit. Další možností je terapie rázovou vlnou. Samozřejmě mimo těhotenství.



Pokud je množství strií únosné, vsaďte na přípravky, které napomáhají jejich blednutí, používejte krycí, nebo samoopalovací krémy. Úplně odstranit už se je nepodaří. Nezbývá tedy, než se s tímto malým kosmetickým problémem smířit. A brát strie jako daň za těhotenství a mateřství. Ostatně – není první, ani poslední. Ale vaše dítě za to přece stojí!