Přenášení: Jak vše zvládnout

Minul Vám termín porodu a vy stále čekáte? Cítíte se už jako koule a miminko si dává na čas? Pak Vás potkalo přenášení. O přenášení miminka se jedná, pokud porod nenastane do 42. týdne těhotenství. Stejně jako předčasný porod, znamená i přenášení možné riziko pro dítě. Příliš dlouhé těhotenství znamená oslabení funkce placenty, která vlastně stárne a její funkce už nepostačuje velikosti dítěte. Je tak ohrožena jeho výživa a zásobení kyslíkem. Ukazuje se, že pokud porod nastane do ukončeného 42. týdne, tyto komplikace se neobjevují.

Příprava na porod při přenášení | Foto: Shutterstock
Příprava na porod při přenášení | Foto: Shutterstock

Žen, které přenášejí, v současnosti ubývá. K tomu přispívá fakt, že stáří těhotenství lze především díky ultrazvukovému měření velikosti plodu, a vaginálnímu ultrazvuku, stanovit daleko přesněji, než dříve, kdy chybné stanovení termínu porodu znamenalo, že těhotenství bylo mylně považováno za přenášení. Číslo snižují také naprogramované porody na žádost rodiček, bez lékařské indikace.



Čekejte v klidu

Když už je těhotenství nad limit a vy vyhlížíte porod s každým novým ránem, je těžké zachovat klid. Ale je to potřeba. Abyste nebyla zbytečně ve stresu, nebo si nezadělala na depresi. Nebojte se, dítě se narodit přece musí! Hlavně nemějte výčitky, že je to Vaše vina, že se dítku za Vámi nechce, že asi nebudete tedy dobrou matkou… Za nic nemůžete. Všechno to řídí hlavně placenta. Její hormony mohou dozrávat později. Proto i porod přijde později, než je stanoveno. Proto se tím netrapte. Naopak se na svém přenášení snažte hledat jen pozitiva. Přizpůsobte se svým fyzickým silám a věnujte se něčemu, o čem víte, že se k tomu po porodu už jen těžko dostanete. Rozhodně o něčem takovém víte.

Jak povolat dítko na svět aneb babské rady

Je celá řada více či méně fungujících doporučení, jak vyvolat porod doma. Tedy bez lékařského zásahu. Radí se pití čaje z maliníku, horké koupele, s teplotou vody asi 40 stupňů. Vanu ostatně ženy využívají i v porodnici, při počínajícím porodu. Další radou je i pití červeného vína, nebo sex. Že pomáhá zdolávání schodů, to jste už jistě také slyšela. Ale je zajímavé, že toto mnohdy doporučuje i personál porodnice. Účinná může být i masáž bradavek asi posledních 14 dnů před termínem. Při ní se vyplavuje oxytocin, který je důležitý pro rozběhnutí porodu.

Najde se opravdu dost žen, které tvrdí, že se jim některým z těchto fíglů, častěji jejich kombinací, opravdu podařilo porod odstartovat. Zůstává však otázkou, zda by se porod nespustil ve stejném čase i bez toho. O co se však určitě snažte, to je čekání bez stresu. Stres totiž znamená adrenalin. A ten brzdí činnost dělohy, ačkoli při samotném porodu je dobrým pohonem.



Jak pomůže medicína

Ženy, které přenášejí, jsou pod bedlivým lékařským dohledem. Slouží k tomu především ultrazvuk a monitorování miminka. Je třeba vědět, jak se mu v děloze daří. Uplatňují se léky a postupy k tomu, aby porod nastal co nejpřirozeněji. Děje se tak vždy jen se souhlasem matky. Poměrně využívaný, ale ne vždy účinný, je Hemiltonův hmat. Při něm lékař odloučí v dolní části dělohy vak blan, od děložního segmentu. Tím je navozena hormonální činnost, která vede ke kontrakcím a k rozběhnutí porodu. Většinou v řádu hodin, či dnů. Další možností jsou vaginální tablety nebo kapky, které jsou zavedeny buď do pochvy, nebo přímo do děložního čípku. Lékařský postup je u každého přenášeného těhotenství individuální. Nejlepší samozřejmě je, když není potřeba žádného zásahu. Proto k němu lékaři přistupují jen v krajním případě, kdy hrozí poškození zdraví dítěte. V některých případech lékaři volí i císařský řez.  Zpravidla tehdy, když dítě v děloze trpí nedostatkem kyslíku, nebo je jinak ohroženo na životě.