Kojení se silikonovými prsy

Mnoho žen není spokojeno se svými prsy, a proto některé z nich podstupují plastické operace na zvětšení, zpevnění, modelaci či zmenšení prsou. Pokud si však nechá udělat silikonová prsa mladá žena, může se stát, že po pár letech od operace bude chtít otěhotnět, nebo otěhotní neplánovaně. Zde se pak nabízí několik otázek. Může žena se silikonovými prsy vůbec kojit? Jaká jsou rizika a problémy takového kojení? Nejsou silikonová prsa pro miminko škodlivá? A jak budou silikonová prsa po kojení vypadat?

Prsní implantát | Foto: Shutterstock
Prsní implantát | Foto: Shutterstock

Kojení s implantáty a jeho následky

Kojit se silikonovými implantáty je možné, mléčné žlázy se po vložení implantátu nijak nepoškodí ani nepřestanou fungovat. Implantát totiž mléčnou žlázu nepřekrývá, je uložen pod ní a tím její funkci nijak neomezuje. Dále se implantát může vkládat pod prsní sval, kde opět do mléčné žlázy nezasahuje. Rozdíl v technice mezi kojením bez implantátů a s implantáty není žádný. Implantáty nijak neohrožují množství či kvalitu mateřského mléka. Po kojení je však na většině implantátů značně vidět proměna způsobená změnou tělesných proporcí ženy v těhotenství.



V těhotenství se totiž výrazně mění dispozice ženina těla a stávající tvar či velikost prsou už nemusí vyhovovat. Prsa tedy již nevypadají tak hezky a přirozeně jako před těhotenstvím a kojením. Zejména díky kojení se může stát, že implantáty stáhnou spodní kůži prsou níž, a tak vypadají ženiny bradavky umístěny nepřirozeně vysoko. V těhotenství se navíc zvětšuje riziko popraskání silikonových prsou, což způsobuje růst ženiných přirozených prsou. Tvorba mateřského mléka prsa zatěžuje, a tím může měnit tvar implantátů a způsobit rychlejší pokles prsou. Právě po těhotenství a kojení proto podstupuje většina žen plastickou operaci prsou znovu.

Operace prsou se však doporučuje nejdříve po roce od ukončení kojení. Veškeré změny silikonových prsou po kojení jsou velmi individuální, u každé ženy se mohou projevit jinak. Záleží často na tom, jak moc se prsa ženě během těhotenství zvětší. Dále hraje roli elasticita kůže ženy. Pokud se prsa zvětšila hodně a elasticita kůže ženy není velká, je riziko zmenšení a poklesu silikonu po kojení větší. Stejně tak při zmenšení či modelaci prsou nedochází k porušení mléčné žlázy a kojení tak není problémem. Je zde však větší riziko znecitlivění bradavek a dalších poruch. Jiným případem je ale použití implantátů při rekonstrukci prsu po jeho předchozí ztrátě, kdy došlo k odnětí mléčné žlázy. Právě kvůli její absenci již žena nebude schopná kojit.

Jsou silikonová prsa pro dítě škodlivá? Jaká jsou rizika?

Jestliže je silikonový implantát neporušen (není prasklý), nedostávají se do mateřského mléka žádné škodlivé chemické látky a dítě není nijak ohroženo. Pokud by implantát ženě prasknul, může z něho vytékat silikon, který se prostřednictvím mléka dostane do těla kojence. Nemusíte však mít obavy, silikon se v těle kojence nevstřebá, naopak je vylučován s ostatními odpadními látkami. Množství vytékajícího silikonu je navíc velmi malé. K prasknutí implantátu však dochází velmi zřídka, může k němu dojít po mnohaletém opotřebení či po prudkém nárazu ostrým předmětem do implantátu. Po prasknutí implantátu zůstává silikonový gel nejprve v kapse kolem implantátu a do organismu začne prosakovat až po dlouhé době – za několik měsíců až let.

Riziko dále samozřejmě znamená samotná operace a vložení implantátu do prsou. Jedná se přece o cizí těleso v organismu a každý na něj reaguje jinak. Teoretické riziko představuje řez v okolí bradavky a výběr umístění otvoru pro implantát – zda pod prsy, nebo v prsním dvorci. U výběru prsního dvorce hrozí znecitlivění bradavek. Největší riziko znecitlivění hrozí, když se řez provádí na horním okraji dvorce, nebo po celém jeho obvodu. Dochází zde totiž k přerušení nervů vedoucích horní částí prsu. Ty většinou prorostou zpátky, pokud ne, nastává problém.



Těhotenství ž po pěti letech!

Ideálním řešením je podstoupit plastickou operaci prsou až má žena odrozeno a odkojeno, na tom se shodují všichni doktoři. Pokud tedy ještě silikonová prsa nemáte, ale toužíte po nich, zamyslete se nejprve nad dětmi – zda chcete nějaké mít, a zda by nebylo lepší s implantáty ještě počkat. Pokud již implantáty máte a plánujete otěhotnět, radí odborníci počkat alespoň pět let od zavedení implantátu do těla. Délka mezi plastickou operací a těhotenstvím hraje významnou roli při tvorbě mateřského mléka. Utvořit si jeho dostatečnou zásobu budou prsa schopna nejdříve po pěti letech od operace.

Všeobecně tedy většina maminek nemá s kojením po plastické operaci problém. Po kojení však více než polovina žen podstupuje plastickou operaci znovu, a to z důvodu čistě estetického, nikoli zdravotního.