Naše dítě je závislé na sladkostech. Co dělat?

Děti sladkosti milují. Bohužel však škodí zdraví a pro mnoho maminek se stávají noční můrou. Obzvláště pak v dnešní době, kdy je trendem zajímat se o zdravou stravu u dospělých i u dětí. Některé děti ale sladké vytrvale vyžadují a mohou si na něm dokonce utvořit závislost, stejně jako dospělí na kávě či alkoholu. Ačkoli se pak maminka snaží z jídelníčku sladkosti co nejrychleji odbourat, dítě protestuje a nechce se jich vzdát. Žena nakonec pod nátlakem povolí a vytvoří se tak začarovaný kruh.

Chuť na sladké | Foto: Shutterstock
Chuť na sladké | Foto: Shutterstock

Mami, já chci oplatek!

Závislost na sladkém se projevuje tak, že dítě požaduje nějaký pamlsek (oplatek, sušenku, bonbon, lízátko, čokoládu či zmrzlinu) každý den a někdy i několikrát denně. Není to pouhá chvilková chuť na něco sladkého, ale opravdová závislost. Dokud ji neuspokojíte, potřeba neopadne. Tato závislost již pak ani není spojena s tím, že by dítě chtělo cítit sladkou chuť, ale že ji tělo potřebuje. Závislost se vytváří už od raného dětství, kdy dospělí dávají dítěti něco dobrého na zub.



V přiměřeném množství je to v pořádku, velké množství však může znamenat problém. Pokud si dítě na sladké zvykne a pak jej nedostane, může být podrážděné, nervózní a dokonce i agresivní. Děti závislé na cukru se vyznačují neklidem, nedostatkem vytrvalosti a soustředění. Zbavit se této závislosti pak vyžaduje silnou vůli, a to dítěte i rodičů. Problém často začíná již v obchodě, když s kočárkem procházíte kolem regálu nabízejícího ty nejrůznější pochoutky. Dítě si jich moc dobře všímá a ví, jaké chuťové potěšení se v nich ukrývá. Pak začne žadonit alespoň o jeden oplatek apod. Když neuspěje s přesvědčováním, přichází na řadu pláč, vztek a agrese.

Každý to jistě zná, každé dítě to alespoň někdy zkusí a je to zcela normální, pokud se to však děje téměř při každé návštěvě obchodu, může to být známkou závislosti. Každé tělo samozřejmě jako palivo potřebuje určitou dávku cukru, jedná se však o cukr složený, který tělo tráví dlouhodobě a získává tak energii. Jednoduché rafinované cukry, které jsou obsaženy ve sladkostech, nám dají energii velmi rychle, ale jenom na chvíli. Navíc jsou zdraví škodlivé a tloustneme po nich.

Příčina závislosti

Příčinou závislosti na sladkém může být pouhý návyk, ale také tělesná potřeba cukru čili nevyvážená strava. K tomu dochází tehdy, když dítě v potravě nepřijímá dostatek cukrů složených a tělo je pak chce rychle doplnit jednoduchými cukry. Zkuste se tedy zaměřit na jídelníček svého dítěte a zjistit, zda nedostatek složených cukrů nemůže být příčinou jeho neustálého vyžadování sladkostí. Pokud jde o návyk, snažte se ho nahradit jiným a lepším. Vždy když bude dítě vyžadovat nějaký pamlsek, dejte mu něco sladkého, ale zdravého. Například různé druhy ovoce. Zpočátku to bude těžké, připravte si pevné nervy. Dítě bude ovoce odmítat a chtít sladkost, může také brečet nebo se vztekat. Nesmíte však ustoupit! Pamatujte, že to děláte pro jeho zdraví a dobro.

Další nutná opatření:

  • Žádné sladkosti domů nekupujte, a to ani pro sebe. Pokud je dítě neuvidí, nemusí je chtít. Pokud je chce, vysvětlete mu, že žádné doma nemáte a obchod je zavřený.
  • Jelikož něco zakazujete svému dítěti, budete si to muset nejspíše odříct i vy.
  • Všechny příbuzné a známé uvědomte o tom, že si nepřejete, aby vašemu dítěti dávali nějaké bonbony apod. Pozor dávejte také na návštěvách.
  • Vaším největším protivníkem se stanou reklamy, obchody a ostatní děti, které budou vesele pojídat čokoládu a jiné. Snažte se těmto lákadlům vyhýbat. Jakmile je totiž vaše dítě uvidí, bude chtít taky.
  • Zpomalit přísun cukru do krve lze tím, že zároveň konzumujeme citronový džus, vlákninu a bílkoviny. Zkuste proto dítěti ihned po požití pamlsku tyto potraviny v malé míře dát.
  • Nezapomínejte dítěti omezit také sladké limonády apod.


Jak tedy dítě závislosti na sladkém zbavit? Pokud dítěti sladké ze dne na den zakážete, nebude to fungovat. Nejprve musíte pomalu snižovat dávku – tak jako u každých jiných závislostí. Zpočátku můžete pamlsky nahradit hořkou čokoládou. Dětem sice moc nechutná, ale toho můžete využít ve svůj prospěch. Zkuste také trik s ovocem, použít můžete i různé kaše na sladko (krupičná, ovesná atd.), palačinky, pudink či celozrnné sušenky. Zdravé pamlsky pro děti navíc dostanete v lékárnách. Dodržujte zásady správného stravování. Když už to musí být, sladké je lepší jíst dopoledne, pak má organismus ještě celý den na jeho spálení. Jednoduché rafinované cukry nahrazujte složenými. Odnaučit dítě sladkostem je boj a běh na dlouhou trať, proto nečekejte, že to půjde rychle.