Co vše je nutné zařídit po porodu

Vaše miminko je na světě a začíná vám šestinedělí. Kromě neustálé péče o dítě vás však ještě čekají další důležité povinnosti, které musíte po porodu zařídit. Jsou jimi například nezbytné vyřizování úředních dokumentů, návštěva pediatra a kontrola u gynekologa.

Žádost o rodičovský příspěvek | Foto: Shutterstock
Žádost o rodičovský příspěvek | Foto: Shutterstock

V porodnici

Čtvrtý den po narození miminka ho čeká očkování proti tuberkulóze a vyšetření kyčlí. Pokud je maminka i dítě v pořádku, obvykle odcházejí z porodnice pátý den po porodu. Při odchodu obdrží matka dítěte zdravotnickou dokumentaci miminka, zdravotní a očkovací průkaz dítěte a zprávu o novorozenci. Tyto dokumenty si pečlivě uschovejte pro pediatra.



Úřední záležitosti

Narození nového člověka je velkou událostí, a tak je potřeba mít vše zaznamenané. Nový občánek se musí na úřadě zapsat hned do několika dokumentů. Nejdříve ze všeho bude dítěti vystavěn rodný list. Pro rodný list se musí jeden z rodičů dostavit na matriku městské části, do které spadá porodnice, kde se dítě narodilo. Matrikář zde dítěti přidělí rodné číslo a předá vám jeho rodný list. Vezměte si s sebou občanský průkaz a kopii oddacího listu.

Dále je třeba dítě zaregistrovat u zdravotní pojišťovny. Po narození je miminko automaticky pojištěné u stejné zdravotní pojišťovny, jako jeho matka. Do osmi dnů je však třeba dítě na okresní pobočce pojišťovny písemně zaregistrovat. K tomu již potřebujete jeho rodný list. Po porodu máte nárok na porodné, musíte ale podat řádnou žádost. Žádost se podává na Odbor státní sociální podpory při Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. Na stejném místě se žádá také o Rodičovský příspěvek. Nárok na porodné se vztahuje pouze při narození prvního a druhého dítěte, avšak čisté příjmy členů společné domácnosti nesmí přesahovat 2,7 násobek životního minima. Miminko je dále třeba na městském úřadě přihlásit k platbě za odvoz komunálního odpadu.

Po návratu z porodnice by měl také rodič kontaktovat pediatra, kterého si sám vybral, a domluvit si s ním návštěvu. První návštěva obvykle probíhá u miminka doma, další pak již v ordinaci doktora. Tímto své dítě k vybranému pediatrovi „zaregistrujete“ a stane se jeho oficiálním lékařem, který si o vašem dítěti povede zdravotní záznamy. Také svému zaměstnavateli musíte oznámit narození vašeho miminka. Od skutečného data porodu se totiž odvíjí délka mateřské dovolené. Po skončení mateřské dovolené si písemně zažádáte o rodičovskou dovolenou. Navíc si může otec dítěte, žijící ve společné domácnosti, dítě uplatnit do odpočtu od základu daně. Opět budete potřebovat kopii rodného listu miminka. Ale je tu také jedna příjemná povinnost. Některé obce a města pořádají tzv. Vítání občánků, na kterém vaše miminko přivítají do nového života. Rodiče také mohou dostat dárek nebo finanční příspěvek.



Sex, antikoncepce a návštěva gynekologa po porodu

Se sexem po porodu je doporučeno začít až po šestinedělí. Toto opatření je nutné kvůli možné infekci dělohy či oblasti porodního poranění. Prvních šest neděl je navíc pravidlem, že ženy nemají na pohlavní styk chuť, a to zejména v důsledku poporodních vaginálních bolestí a necitlivosti. Navíc má žena plnou hlavu miminka a starostí o něj, takže na sex ani nepomyslí. Některé ženy se sexem čekají až po prohlédnutí a „schválení“ gynekologem. Návštěva gynekologa po šestinedělí je důležitá a neměla by se zanedbat. Gynekolog zkontroluje stav vašich porodních poranění a poradí vám ohledně užívání antikoncepce. Pokud máte jakékoliv zdravotní potíže ještě před ukončením šestinedělí, klidně navštivte svého gynekologa ihned. Vezměte si s sebou propouštěcí zprávu z porodnice.

Jakmile začnete vést znovu aktivní sexuální život a nechcete znovu otěhotnět, je třeba začít myslet na ochranu. První menstruace se u kojící ženy může objevit až po ukončení kojení, u nekojící ženy ihned po šestinedělí. I přes to, že kojíte, a menstruační cyklus se vám ještě nevrátil, však můžete otěhotnět! O vhodné ochraně se poraďte se svým gynekologem, zejména pokud uvažujete o hormonální antikoncepci. Důležitou roli zde hraje to, zda kojíte či nikoli. I při kojení můžete hormonální antikoncepci používat, avšak pouze určitý druh. Gynekolog vám ale spíše doporučí jiný způsob ochrany.

Kontrola výbavy a nákupy

Výbavičku pro miminko jste si určitě chystala již před porodem. Může se však stát, že jste na některé věci zapomněla, a až s narozením miminka zjišťujete, že jsou potřeba. Některým maminkám se také stává, že oblečení, které svému dítěti pořídily, je buď příliš malé, nebo velké. Obvykle je tak po porodu ještě potřeba vyrazit na nákupy a dokoupit vše potřebné, Zejména je to oblečení, pleny a u nekojících maminek umělé mléko.