Co je to reflux u kojenců?
Každá maminka nejspíše ví, že kojenec si po jídle potřebuje odříhnout a většinou si také ublinkne. Časté zvracení miminka však může být způsobeno gastroezofageálním refluxem. Jedná se o poruchu způsobenou nevyvinutou jícnovou záklopkou mezi jícnem a žaludkem. Díky tomu se pak jídlo samovolně a opakovaně navrací z žaludku zpět do jícnu, a někdy i do úst. U kojenců je velice častým jevem, že refluxem zpočátku trpí asi padesát procent miminek. Časem se však záklopka vyvine (nejpozději do jednoho roku dítěte) a reflux se ztratí, nejedná se tedy o trvalý problém.
Refluxní porucha jícnu
Reflux však může být způsoben i přílišným hltáním jídla. Žaludek miminka není ještě schopen zpracovat tolik potravy a vzduchu, a poté dochází ke zvracení. Jelikož je reflux u kojenců velmi častý, není potřeba se jím příliš znepokojovat. Je naprosto normální, zvrací-li v malé míře kojenec ihned po nakrmení. Pokud však u dítěte zpozorujete zvracení po delší době od jídla a jedná se o větší množství, vyhledejte lékaře a tuto skutečnost mu oznamte. Kromě reflexu se totiž může jednat i o závažnější záležitosti, např. signalizaci poruchy trávícího traktu.
Při značně silném a častém refluxu vám doktor nejspíše předepíše antirefluxní umělé mléko, které je volně dostupné v lékárnách. Antirefluxní umělé mléko je výtažek ze svatojánského chleba ve formě prášku. Příslušnou dávku prášku rozmícháte miminku ve vodě či mléce. Tato směs by pak neměla u dítěte vyvolávat zvracení, jelikož obsahuje zahušťující složku, která udrží jídlo v žaludku. U některých kojenců však může vyvolat alergii, zácpu či zahlenění. Reflux se u každého jedince může projevovat jinak. Některá miminka si pouze ublinkávají na bradu či oblečení, jiná mohou zvracet až několik centimetrů do dálky. Maminky mohou být psychicky vystresované a nešťastné, protože dítě při refluxu obtížně pije, dusí se a hltá. Kojení, ale i krmení umělým mlékem, se tak stávají nepříjemnou záležitostí. Navíc dítě téměř vůbec nepřibírá na váze, je podrážděné a uplakané. Proto je dobré proti tomuto včas zakročit.
Jak s refluxem bojovat?
Kromě speciálního antireflexního mléka existuje několik dalších způsobů, které můžete vyzkoušet. Dávejte dítě odříhnout již v polovině krmení a zkuste vyvýšenou polohu. Podložte zadní nohy postýlky (nebo matraci) tak, aby byla horní část tělíčka s hlavičkou dítěte výše, než jeho nožičky. V této poloze může dítě spát ve dne i v noci. Vyvýšená poloha tolik jícen nedráždí a zabraňuje zvracení. Během dne je vhodné nosit dítě v poloze tygříka – dítě leží na předloktí rodiče tvářičkou směrem dolů.
Udělejte také jistá dietní opatření. To znamená zejména zahuštění stravy, krmení dítěte častěji a v malých dávkách. Nezapomínejte na odříhnutí uprostřed jídla i po něm. Po nakrmení dítěte s ním nedělejte žádné prudké pohyby, snažte se, aby bylo dítě v klidu a ve zvýšené poloze. Zhruba ve čtvrtém měsíci života dítěte se jeho záklopka jícnu dostatečně vyvine a reflux vymizí. Po šestém měsíci si děti ublinkávají již minimálně. Pokud tedy žádná jiná metoda nezabírá, čas a trpělivost určitě pomohou. Častěji refluxem trpí děti předčasně narozené. Dalšími faktory, které rozvinutí refluxu podporují, jsou dědičnost, nízká porodní hmotnost, neurologická onemocnění, poruchy svalového napětí, chronické onemocnění dýchacích cest, zvýšený nitrobřišní tlak a špatná koordinace sání a polykání. Viróza a prořezávání zoubků mohou reflux ještě více zhoršit. Příznaky přetrvávající ještě po 18. měsíci života je možné považovat za patologické, tedy nemoc.
Poraďte se se svým lékařem pokud:
- ublinkávání je časté až pravidelné, probíhá vícekrát než čtyřikrát denně
- miminko po nakrmení hodně pláče
- dítě pravidelně kašle
- dítě není zcela ve své kůži, je protivné, podrážděné, uplakané a zdá se, že neprospívá
- miminko se zakuckává, až dusí při kojení/krmení a odtahuje se od prsu či láhve
Vždy se však nemusí jednat o reflux! Na vině může být i:
- spolykaný vzduch během jídla, který způsobuje plynatost žaludku a střev
- ležení na vodorovné podložce
- špatná technika kojení
- krátké intervaly mezi kojením
- neopatrná manipulace s kojencem, příliš rychlé či prudké pohyby
- anatomické odlišnosti v oblasti jícnu, žaludku či bránice
- rýma či kašel
- překrmení
- alergie
Reflux můžete poznat na základě konzistence vyzvraceného jídla. Pokud je sražené a cítit kysele, jedná se o obsah žaludku a nejspíše pak o reflux. Ublinkávání při reflexu se také od běžného zvracení odlišuje. Zatímco zvracení provází silné nucení těla ke zvracení, ublinkávání při refluxu nevyžaduje žádné úsilí a přichází samovolně.
Reflux je nepříjemný a vyčerpávající jak pro dítě, tak pro rodiče. Žena musí téměř neustále prát a chovat dítě. Snažte se však, aby bylo miminko co nejvíce spokojené. Refluxní porucha nakonec zmizí.