Hormonální antikoncepce při kojení

Většinou má každá žena alespoň přibližnou představu o tom, jak velikou rodinu si přeje, kolik dětí by ráda vychovávala. Už v období krátce po porodu tedy čeká ženu rozhodnutí, v jakém časovém horizontu chce uvažovat o případném dalším mateřství. A to samozřejmě pak souvisí s volbou vhodné antikoncepce, přeje-li si víceletý věkový rozdíl mezi svými dětmi.

Hormonální antikoncepce pro ženy | Foto: Shutterstock
Hormonální antikoncepce pro ženy | Foto: Shutterstock

V uvedených souvislostech je potřeba upozornit na skutečnost, že pro další plodnost ženy po porodu není jednoznačně určující ani až znovuobnovení menstruačního cyklu, ani skončení období, po které matka své dítě kojí. A právě propojení mezi kojením a plodností ženy bývá často chápáno nesprávně. Odborníci se shodují v názoru potvrzeném praxí, že kojení lze chápat pouze jako možnou, nikoliv však absolutně spolehlivou, antikoncepci. O tom už se ostatně přesvědčila nejedna žena.



Vhodná antikoncepce při kojení

V období, po které žena kojí, jsou použitelné obvyklé varianty antikoncepce, a to formálně antikoncepce nehormonální (kondom, spermicidní gely, vaginální membrána, vaginální hubka, vaginální klobouček) i speciální antikoncepce hormonální (tablety, nitrosvalové injekce, nitroděložní tělísko). Antikoncepce nehormonální je uváděna jako vhodnější vzhledem k absenci vedlejších možných účinků na ženu i dítě. Současně je ale prokazatelně méně spolehlivá než antikoncepce hormonální.

Užívání antikoncepce hormonální se řídí vždy přesnými a přísnými pravidly. Ta vycházejí ze speciálního složení antikoncepčního přípravku, které nesmí působit žádnými vedlejšími negativními účinky na kojené dítě. Do mateřského mléka pronikají samozřejmě případné nežádoucí látky v různé míře ze všeho, co může negativně ovlivnit matku, tedy například i antikoncepční pilulky. Proto je bezpodmínečně nutné vyvarovat se optimální volbou konkrétní hormonální antikoncepce.

Farmaceutická nabídka moderní hormonální antikoncepce cílené speciálně na kojící matky samozřejmě existuje. V čem tedy spočívá zásadní rozdíl mezi nabídkou této antikoncepce pro kojící a nekojící ženy?

Hormonální antikoncepce určená kojícím ženám obsahuje výhradně pouze jednu ze dvou možných složek běžného antikoncepčního přípravku, a to hormon gestagen. To je velmi důležité vědět a vždy se ujistit o správnosti volby. Příbalové letáky antikoncepčního přípravku obsahují nejen podrobné informace o celkovém složení přípravku, ale také všechny vyskytující se případné vedlejší nežádoucí účinky. Ty mohou, ale samozřejmě nemusejí, uživání konkrétní hormonální antikoncepce provázet. Je důležité obeznámit se detailně s uváděným komplexním působením každého medikamentu dříve, než ho žena začne užívat. Důslednost a maximální zodpovědnost je mimo jiné i vyjádřením vztahu ženy k sobě samé, ke svému zdraví, a samozřejmě pak především ke zdraví dítěte.

Alternativní řešení

Pouze pro doplnění jen drobná, o to ale možná zajímavější inspirace pro ženy, které s užíváním hormonální antikoncepce přece jen váhají, ale používáním běžných způsobů antikoncepce nehormonální nechtějí nežádoucí těhotenství riskovat:

Některé ženy v současné době využívají jako antikoncepci znovuobjevenou možnost sestavení astrologického kalendáře plodnosti. Přestože statistické doložení spolehlivosti této alternativní metody není k dispozici, existují zveřejněná svědectví žen, které na tento způsob ochrany před nežádoucím početím nedají dopustit. K tomu je ovšem samozřejmě potřeba správné volby toho, kdo zmíněný astrologický kalendář vypracuje, a následně důsledné dodržování konkrétních pokynů. Podrobnosti k této alternativě lze jistě v případě zájmu dle potřeby snadno dohledat.



Volba je zodpovědností každé ženy

Jakým způsobem kojící žena přistoupí k ochraně před neplánovaným početím, je výhradně její volbou. A čím více informací o možnostech a účincích nejen hormonální antikoncepce získá, tím snáze se může přiblížit k optimální volbě, pro ni konkrétně po všech stránkách přijatelné. Proto je také odborníky doporučováno, aby se žena v dané problematice zorientovala, pokud možno, co nejdříve, nejlépe už v době těhotenství, před porodem. Pro dobrý pocit ze svého promyšleného, uváženého, a tedy maximálně zodpovědného rozhodnutí.