40. týden těhotenství (40tt)
Gratulujeme! Vaše těhotenství je téměř u konce. V následujících dnech se narodí vaše vytoužené miminko. Může se však také stát, že budete tzv. přenášet a porod vám bude uměle vyvolán. Maminka se v posledním týdnu těhotenství cítí značně nepříjemně a nesvá, na váze již většinou nepřibere. Miminko vypadá úplně stejně jako čerstvý novorozenec a je plně připraveno na porod.
Co prožívá maminka
Některé maminky již mohou mít porod za sebou, jiné na něj netrpělivě čekají a chtějí, aby už bylo jejich miminko na světě. V posledním týdnu těhotenství se těhotná žena cítí velice neohrabaně (může dokonce narážet i do různých okolních předmětů) a nepříjemně. V noci špatně spí, často se budí a nemůže najít pohodlnou polohu ke spaní. Míchají se ve vás také různé pocity: vzrušení, úleva, nervozita, netrpělivost, strach a obavy. To vše je zcela normální a běžné. Porod může nastat prakticky každým okamžikem, a proto byste na něj měla být neustále připravená a být ve střehu.
Maminka je ke konci těhotenství nejvíce unavená, každý pohyb jí stojí velké množství sil. V podbřišku můžete pociťovat tíhu, v nohou pak jakoby píchání špendlíků a jehliček. Mohou se u vás objevit falešné předzvěstné stahy (tzv. poslíčci), ty jsou však na rozdíl od těch pravých nepravidelné. Maminčino bříško je velké a kůže maximálně napjatá, takže vás chvilkami může svědět a tvoří se na ní strie. Kůži na bříšku si proto raději pravidelně mažte. Čípek děložní v ženině děloze se již připravuje na porod a vláční. Snažte se co nejvíce odpočívat a užívat si posledních volných dnů bez miminka. Pokud jste prvorodička, uvědomte si, že to jsou poslední dny, kdy jste s partnerem sami, proto se je snažte strávit příjemně. Dostaví-li se poslíčci, provádějte dechová cvičení, která vám pomohou od bolesti. Pokud se vaše miminko nápadně přestane hýbat (nepocítíte-li alespoň deset pohybů denně), zavolejte lékaře. Zkontroluje, zda dítě nemá dýchací potíže. V posledních týdnech těhotenství se vaše váha nemusí změnit, nebo může mírně klesnout – je to známka blížícího se porodu.
Většina žen tak ve 40. týdnu těhotenství váží zhruba stejně jako v 36. – 38. týdnu. Průměrný váhový přírůstek u žen za celé těhotenství se pohybuje v rozmezí 10 – 13 kg, můžete však přibrat více i méně. Celkový váhový přírůstek se skládá z dítěte (38 %), krve a jiných tekutin (22 %), zvětšení dělohy, prsou, hýždí a noh (20 %) a plodové vody (11 %). Jestliže již proběhlo stanovené datum porodu a miminko se stále nenarodilo, nedělejte si starosti. Je zcela běžné, že se dítě narodí i čtrnáctí dní po (stejně tak před) vypočítaném termínu porodu.
Jak roste dítě
40. týden těhotenství (40tt) je doba, kdy miminko vypadá úplně stejně jako čerstvý novorozenec. Má vytvořené zásoby tuku a je tak hodně buclaté. Až na malé zbytky na ramínkách a končetinách zmizelo z povrchu těla dítěte prvotní ochlupení languo. Z velké části také již vymizel mázek, jeho zbytky však napomáhají snadnějšímu porodu. Ve střevech miminka se hromadí smolka (tmavá hmota), která se po jeho narození stane první stolicí dítěte. Někdy může mít dítě tolik ostré a dlouhé nehty, že se jimi poškrábe. Průměrné miminko měří těsně před porodem od hlavičky k patám zhruba 51 cm, váží 3,5 kg. Zejména váha miminek se však velmi liší, některá mohou vážit pouze 2,5 kg, jiná zase 4,5 kg. Po narození miminka zhodnotí lékař jeho stav pomocí tzv. Apgar skóre. V 1., 5. a 10. minutě po porodu bude v určitých ohledech zdravotní stav miminka obodován (od 0 do 10 bodů). Nejdůležitější je bodové skóre v páté minutě. Hodnotí se srdeční frekvence, dechová aktivita, svalová aktivita, reakce na podráždění a barva kůže dítěte. Každá funkce pak může obdržet 0 – 2 body, celkově tedy maximálně 10 bodů. Pokud má miminko skóre 7 a více, je vše v pořádku.
Průběh porodu
Až dorazíte do porodnice, budete muset nejprve vyřídit různé administrativní záležitosti. Teprve poté se vám začne věnovat lékař. Nejdříve vám zkontroluje tlak a teplotu, provede test moči a změří otevřenost děložního hrdla. Otevírání děložního hrdla (tzv. dilatace) je nejdelší fází porodu. Zdravotní sestřička vás zavede do zvláštního pokoje, kde budete monitorována a budete čekat na dostatečné otevření děložního hrdla pro porod. Sestřička vás bude chodit průběžně kontrolovat. Až budete dostatečně otevřená, budete převezena na porodní sál. Nyní se budete snažit miminko tzv. vypudit ven. Kontrakce v této fázi většinou trvá zhruba minutu, další se objeví za 2 minuty. Nejobtížnější pro vás bude porodit hlavičku dítěte, zbytek tělíčka půjde o poznání snadněji. Jakmile bude miminko na světě, trvejte na tom, aby ho k vám alespoň na chvíli přiložili. První kontakt s dítětem je nejdůležitější. Narozením miminka však ještě porod nekončí, zbývá vypudit placentu. Asi dvacet minut po narození dítěte tak ucítíte kontrakce znovu. S vypuzováním placenty vám pomůže porodní asistentka, která zatlačí na vaše břicho a zatáhne za pupeční šňůru. Poté je porod definitivně u konce, než vás však převezou na pokoj za vaším miminkem, budete ještě zhruba hodinu na porodním sále pod dohledem lékařů.
Indukce (Umělé vyvolání porodu)
Období mezi 40. – 42. týdnem těhotenství bývá označováno jako prodloužené těhotenství. Pokud jste stále neporodila, lékař vyvolá porod nejpozději na začátku 42. týdne těhotenství. Funkce placenty je totiž omezena na 42 týdnů, poté začíná stárnout a přestává fungovat, čímž přestává být miminko dostatečně vyživováno. Umělé vyvolání porodu se také používá při zdravotních komplikacích matky či dítěte. Jak bude vyvolání porodu probíhat, záleží na stavu ženina děložního čípku. Do porodnice se dostavíte den před porodem. Nejběžněji se k vyvolání porodu používají tablety, které se zavedou do pochvy. Tablety obsahují speciální hormon pro vyvolání porodu, ten by měl začít asi za hodinu od zavedení tablety. U prvorodiček však není tato metoda příliš účinná. Druhým způsobem vyvolání porodu je vyvoláním odchodu plodové vody (malým otvorem do vaku). Kontrakce by se měly dostavit během několika minut, proces není bolestivý. Jestliže je ženin čípek zralý, bude jí pomocí infúze podán hormon (oxytocin) vyvolávající děložní stahy. Infúzi vám podají intravenózně, do paže. Požádejte doktora, aby vám dal infúzi do té paže, kterou méně používáte.
Vaše miminko po porodu
Mnoho maminek (zejména prvorodiček) si během těhotenství představuje a vysní, jak bude jejich miminko vypadat. Realita je však poněkud jiná. Dítě může mít zvláštní tvar hlavičky nebo různé skvrny a znamínka na těle, to vše je však zcela normální. Nepodléhejte proto panice, pokud vaše miminko nevypadá tak dokonale, jak jste si myslela. Šišatost hlavičky nebo její neobvyklý tvar způsobil porodní tlak a průchod dítěte porodními cestami. Do dvou týdnů se tvar hlavičky sám upraví. Na hlavě má miminko speciální místo (fontanela), které je velmi měkké a lebeční kosti zde dosud nejsou spojené. K jejich spojení dojde asi v 18 měsících dítěte. Na fontanelu dávejte zvláštní pozor, nesmí být nijak poškozena. Na hlavičce může mít dítě spoustu vlásků, nebo může být téměř holohlavé. Po narození jsou oči dítěte šedomodré, jejich skutečná barva se objeví až po šesti měsících. Dítě může mít napuchlá víčka a může šilhat. Dítě vás nejlépe uvidí, držíte-li jej asi 20 cm před sebou. Špička jazyku miminka vám může připadat rozštěpená, ve skutečnosti však ještě jazyk poroste do délky.
Z prsou miminka může unikat trochu mléka (u obou pohlaví), sama jej však nevytlačujte, do pár dní zmizí. Ruce a nohy dítěte mohou být namodralé, což je způsobeno nedokonalou prací krevního oběhu. Přesunete-li dítě do svislejší polohy, zrůžoví. Červená znaménka, skvrny, vyrážka a loupání kůže jsou důsledkem porodního tlaku a nedostatečné zralosti kůže. Velmi brzy zmizí. Miminko čekají po narození různá vyšetření a testy. Pokud má malou porodní váhu, může být umístěno do inkubátoru.
Vaše těhotenství je u konce, do rodiny vám přibude nový člen. Jakkoli budou první měsíce po porodu namáhavé, snažte se toto jedinečné období v životě ženy užít a těšit se z vašeho drobečka.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu