35. týden těhotenství (35tt)

Vaše těhotenství se pomalu blíží ke konci, zbývá pouhých pět týdnů. Maminka může mít problémy se zadýcháváním, pálením žáhy, častým močením a obtížným spánkem (buzení během noci kvůli močení nebo nepohodlné poloze). Miminko je téměř u konce svého vývoje, jeho vnitřní orgány dozrávají a začíná se mu zlepšovat imunitní systém. Mělo by již být otočeno hlavičkou dolů. Připravte se nejen na příchod dítěte, ale také na příjezd do nemocnice a sestavte si svůj porodní plán, ve kterém si můžete určit okolnosti vašeho porodu. Pamatujte však, že průběh porodu nemusí být zcela nepříznivý a vaše přání tak nemusí být splněna.

Těhulka a její bříško | Foto: Shutterstock
Těhulka a její bříško | Foto: Shutterstock

Co prožívá maminka

Děloha je v tomto období umístěna nejvýše za celé těhotenství, což může mamince způsobovat dýchací obtíže. Při rychlejší chůzi nebo namáhavější činnosti se těhotná žena rychle zadýchá a nemůže „popadnout dech“. Kvůli těmto problémům se někdy musí během chůze nebo určité aktivitě zastavovat. V následujících týdnech však bude maminčina děloha mírně klesat, takže se zmírní i její dýchací problémy. Objevit se může nyní i pálení žáhy a častá potřeba močení, rovněž způsobené vysokou polohou dělohy. Lékař vám bude v těchto týdnech častěji kontrolovat děložní čípek, který prozradí případný blížící se porod. Těhotnou ženu mohou pohyby miminka dokonce i bolet, bříško tvrdne.



Také spánek je čím dál, tím komplikovanější, jednak kvůli častému nočnímu močení, a také kvůli neschopnosti vydržet dlouho v jedné poloze. Pro některé těhotné ženy je toto konečné období těhotenství tím nejhorším. Nezapomínejte na zvýšený přísun železa, vápníku a bílkovin a nabalit si tašku s potřebnými věcmi do porodnice. Maminka je těhotná již 244 dní, miminko se narodí asi za pouhých 36 dní (5 týdnů). Pokračujte v přípravách pokojíčku a výbavičky pro vaše dítě, po porodu již nejspíše nebudete mít čas ani energii. Zařiďte si do porodu potřebné pochůzky (úřady, kadeřnictví, setkání s přáteli).

Vývoj dítěte

35. týden těhotenství (35tt) je doba, kdy vývoj dítěte je téměř u konce. Miminko se dále zakulacuje a roste, dozrávají jeho vnitřní orgány a vrstva podkožního tuku se zvětšuje. Žaludek je již zaplněn tekutinou, žlučník dostává svůj finální tvar a je obklopen játry. Prostor pro pohyb miminka v děloze se zmenšuje. Dítě je otočeno hlavičkou dolů, hlavu a bradu má skloněné k tělu, nožičky a ručičky pokrčené. Nachází se nyní v tzv. pravidelném držení plodu. Pokud se ještě dítě nepřetočilo, může být jeho nesprávná poloha důvodem k provedení císařského řezu. Miminko stále polyká velké množství plodové vody, která je poté přefiltrována ledvinami a vylučována. Na hrudníku dítěte jsou patrné prsní jamky připravené pro bradavky a jsou již vyvinuty mléčné žlázy. Začíná se zdokonalovat imunitní systém miminka. Dítě měří od hlavičky k patám zhruba 44 cm, váží až 2400 g.

Porodní plán

V posledních týdnech těhotenství (nejpozději měsíc před porodem) je dobré zamyslet se a vytvořit si porodní plán. Porodní plán si zapište a vezměte s sebou do porodnice. V porodnici vám poté řeknou, jestli může být realizován (nebo alespoň částečně). Porod je velice nepředvídatelná věc a je pravděpodobné, že neproběhne přesně podle vašich představ. Přemýšlení o jeho možnostech však může zmírnit váš strach a obavy z něj.

Do svého porodního plánu můžete zahrnout:

  • atmosféru při porodu (světlo, ticho vs. hudba, přítomnost určitých osob, vůně)
  • položení novorozence po porodu na břicho nebo na hruď maminky
  • kdo přestřihne pupeční šňůru – partner nebo personál?
  • odmítnutí nebo naopak vyžádání tlumících prostředků na bolest či jiných léků
  • komunikaci s personálem, informování o zákrocích předem a jejich konzultace
  • otázku nastřihnutí hráze, popř. jejímu vyhnutí
  • volbu porodní polohy
  • výběr pokoje, kam bude maminka umístěna po porodu
  • umístění dítěte po porodu

Porodní plán využívá v České republice asi patnáct procent rodiček, z nichž se většinou jedná o ženy, které prošly předporodním kurzem, jsou dobře informované a svůj porodní plán sestavují se svojí porodní asistentkou. Dále se také jedná o ženy, které měly se svým prvním porodem špatné zkušenosti a podruhé chtějí lepší porod. S porodním plánem by měl být seznámen porodník, lékařský personál a doprovázející osoba rodičky (partner, kamarádka, dula). Zjistěte si také, zda jsou vámi požadované věci v dané nemocnici uskutečnitelné (vybavení, ochota personálu atd.). Velice také záleží na tom, v jakém psychickém a fyzickém stavu přijde nastávající maminka k porodu, podle toho se bude celý průběh porodu odvíjet.



 Co dalšího udělat a promyslet před příjezdem do nemocnice?

Pokud není váš porod příliš rychlý nebo nečekaný, můžete se na něj poměrně dobře připravit. Nejprve si zjistěte, která cesta do porodnice je nejkratší nebo nejrychlejší. Zkontrolujte také nejbližší parkování – auto nejspíše opustíte na několik hodin. Prohlídněte si porodní oddělení a dobře si zapamatujte cestu po nemocnici. Jakmile dorazíte do porodnice, zaregistrujte se a počkejte na instrukce personálu, který vás nejspíše pošle do „hekárny“, kde budete čekat na to, až se pro porod dostatečně otevřete.

Poté vás sestra odvede na porodní sál a bude po vás požadovat vzorek moči. Dostanete nemocniční oblečení, do kterého se obléknete. Sestra se vás zeptá na rutinní otázky – kdy začaly kontrakce a jak jsou časté, jestli vám praskla voda a zda nekrvácíte, zda se dítě hýbe, kdy naposledy jste pila, jedla, a jak zvládáte bolest. V tomto okamžiku je vhodné předložit jí váš porodní plán. Následně proběhne vyšetření dítěte a matčiny dělohy. Budou vám podány potřebné léky (antibiotika). Nestyďte se a požádejte o vše, co byste mohly potřebovat. Nebojte se na cokoli zeptat. V některých porodnicích se můžete i tzv. předregistrovat – všechny potřebné dokumenty vyplníte již nyní a nebudete se jimi muset zabývat v den porodu.

35. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
35. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu