28. týden těhotenství (28tt)
Tímto týdnem vstupujete do třetího trimestru těhotenství, před vámi už jsou jen tři měsíce. Žena se začíná cítit tlustě a neohrabaně, některé ženy se dokonce mohou stát více zapomnětlivými. Pokud by žena nyní předčasně porodila, dítě by bylo s pomocí moderních lékařských přístrojů zachráněno. I v třetím trimestru se u maminky nejspíše objeví běžné těhotenské potíže. Velký vývoj nyní zaznamenává část mozku plodu, která ovládá myšlení. Sedmiměsíční plod je již schopen cítit bolest a na podněty reaguje stejně jako novorozené dítě. Plodu se již vyvinul i čich.
Život maminky
Maminčina děloha nyní sahá zhruba do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a hrudní kostí. Žena dosud přibrala asi 9 kg, v následujících třech měsících přibere asi 4 kg, cože je 30 – 40 % celkového váhového přírůstku. U každé maminky jsou tyto údaje samozřejmě velice individuální, ale těhotná žena by se měla snažit hlídat svoji váhu, aby nepřibrala příliš mnoho. Na svém bříšku může matka zpozorovat zarudlé strie, které se v posledním trimestru tvoří nejvíce. Kvůli rychlému růstu miminka totiž dochází k maximálnímu napnutí kůže, která v mnoha případech mírně popraská, čímž se utvoří strie.
Vyskytnou se mohou také falešné kontrakce (tzv. poslíčci), které jsou obvykle nebolestivé. Mnohým maminkám se v třetím trimestru často zdají sny o porodu a o možných komplikacích. Je to zcela normální, neberte tyto sny vážně, snažte se myslet pozitivně a nemít strach z porodu, ani o miminko. Od 28. týdne těhotenství až do jeho konce budete chodit na kontroly každé dva týdny, ať už do prenatální poradny nebo k doktorovi. Myslete na dostatek odpočinku a také si ho zajistěte. Odpočívejte i přes den a večer choďte brzy spát. Chodíte-li do práce, odpočiňte si po příchodu z práce s podloženýma nohama. Na začátku třetího trimestru však většina maminek z práce odchází. Sáhnete-li si na břicho, zřetelně můžete cítit, jak dítě kope, nahmatat můžete i jeho nohu, ruku nebo zadeček v podobě vyboulenin na vašem bříšku. Někdy jsou tyto vybouleniny opravdu velké a dlouho viditelné. Nemusíte se bát, že by šlo o něco neobvyklého. Maminka je těhotná již 195 dnů, do porodu jich zbývá 85 (12 týdnů).
Běžné těhotenské potíže během třetího trimestru
I během třetího trimestru se u vás mohou objevovat určité těhotenské příznaky. Z druhého trimestru může nadále přetrvávat krvácení z dásní, zácpa, hemeroidy, strie, špatný spánek, pocení, kandidóza, výtok z pochvy a křečové žíly. Některé problémy mohou naopak zmizet. Jiné se zase navrací z počátku těhotenství (nevolnost).
Dechové potíže
Nemůžete popadnout dech při námaze nebo jen při běžném hovoru. Rostoucí plod tlačí na bránici a brání tak volnému dýchání, tzv. dušnost. Tyto potíže se spraví asi měsíc před porodem, kdy hlavička dítěte sestoupí do pánve a nebude tak na bránici dále tlačit. Snažte se co nejvíce odpočívat a spíše sedět, než stát. Pokud právě máte potíže s dýcháním, ale nemáte v blízkosti židli, skrčte se do dřepu a zhluboka dýchejte. V noci si dávejte více polštářů pod hlavu. Trénujte relaxační a dechová cvičení.
Křeče
Křeče v těhotenství často probíhají v lýtkách, chodidlech a obvykle v noci. Mohou být způsobeny nedostatkem vápníku ve vašem těle, proto se snažte do stravy zařadit více potravin obsahující vápník nebo doplnit vápník pomocí doplňků stravy. Pomoci může i vitamín D. Když váš chytne křeč, pomalu a jemně si postiženou oblast masírujte. Poté se chvíli procházejte, aby se zlepšil krevní oběh a zmírnila bolest. Pak opět přejděte k masáži.
Pálení žáhy
Je zapříčiněno žaludeční kyselinou, která se vrací do jícnu a způsobuje tak silnou pálivou bolest uprostřed hrudi. Nejezte velké porce, vyhýbejte se příliš kořeněným a mastným jídlům. Při pálení žáhy se napijte teplého mléka a podložte si hlavu více polštáři. Lékař vám může předepsat potřebné léky proti překyselení žaludku.
Inkontinence
Moč může spontánně unikat, když utíkáte, kašlete, smějete se nebo kýcháte. Stává se to, protože máte ochablé svaly pánevního dna a rostoucí dítě v děloze navíc tlačí na močový měchýř. Proto se snažte pravidelně svaly pánevního dna posilovat. Choďte močit častěji. Nezvedejte těžké předměty a vyvarujte se zácpy.
Vyrážka
Nepříjemná vyrážka se může objevit zejména tam, kde se v kožních záhybech hromadí pot (v tříslech, pod prsy, v podpaží, pod koleny). Vyrážka je způsobena nadměrným pocením a hormonálními změnami v těle. Postižené oblasti častěji umývejte a vysoušejte, nepoužívejte však parfémovaná mýdla. Pokožku můžete zklidnit pleťovou vodou proti slunečním popáleninám. Doktor vám může předepsat mast.
Otoky
V posledních týdnech těhotenství se mohou otoky nápadně zvětšovat, zejména v oblasti kotníků a prstů. Pokud nejsou otoky bolestivé, pak je to zcela normální jev. Jestliže vám však bolest působí, oznamte to svému lékaři. Můžete si například všimnout, že vám jsou najednou malé vaše prstýnky. Tělo v těhotenství totiž zadržuje nadbytek vody, který otoky vyvolává. Snažte se každý prst zvlášť procvičovat – ohýbat a natahovat. Odpočívejte s podloženýma nohama.
Vývoj plodu
28. týden těhotenství (28tt) je doba, kdy plod ještě není otočen hlavičkou dolů, k tomu dojde až v následujících týdnech. V jeho těle se bude v následujícím trimestru ukládat velké množství tuku, bude velký a čilý. Nebude však již mít tolik místa v děloze jako doposud. Plod již může otevřít oči a pozorovat světlo a stín kolem sebe (zorničky jsou dostatečně vyvinuté), má velmi dobře vyvinutý sluch a tvář i tělo má pokryté mázkem. Jeho vlásky, obočí a řasy jsou zřetelnější. Velký vývoj nyní zaznamenává část mozku, která ovládá myšlení. Sedmiměsíční plod je již schopen cítit bolest a na podněty reaguje stejně jako novorozené dítě. Vyvíjí se i mozková kůra, která byla doposud téměř hladká. Začínají se na ní objevovat rýhy a záhyby. V plicích se formuje cévní řečiště důležité pro budoucí dýchání plodu. Vzniká také velké množství chuťových buněk (dokonce jich má teď více než při narození), takže chuť vnímá velmi ostře. Plodu se již vyvinul i čich. Pokožka plodu je červená a stále vrásčitá, v příštích dnech se to ale rychle změní. Kosti plodu dále rostou a sílí. Plod měří od hlavičky k patám asi 38 cm, váží až 1100 g.
Syndrom neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou se projevuje mravenčením v nohou a neodolatelným nutkáním jimi pohybovat, zejména když se těhotná žena snaží usnout nebo odpočívat. Zatím nebylo zjištěno, co tento syndrom způsobuje. Mravenčení se však může objevit i v rukou a nejspíše je způsobeno zadržováním vody v těle, kdy tlak vody tlačí na nervy. Po porodu by mělo veškeré mravenčení a brnění zmizet.
Jak na mravenčení reagovat?
- Ruce a nohy protřepejte.
- Položte na ruce studený obklad nebo je zchlaďte ve studené vodě, zmenší se tak otok tkáně.
- Snažte se své ruce šetřit a nevykonávat drobné práce prsty.
- Nepijte nápoje obsahující kofein.
- Zkuste nohy (ruce) natáhnout nebo masírovat.
- Poraďte se s lékařem.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu