26. týden těhotenství (26tt)
Obvyklými potížemi maminek v tomto období těhotenství jsou pálení žáhy, zadýchávání či inkontinence. V mozku plodu se tvoří nová nervová spojení, jedna polovina mozku se stává dominantní, takže se rozhoduje, zda bude dítě pravák nebo levák. Oči plodu se začínají pomalu otevírat. Duhovka je zatím u všech plodů zbarvena do modra, její konečná barva se objeví až po narození. Plod dále posiluje polykací a sací reflex, aby se připravil na budoucí kojení. Maminky by měly začít přemýšlet nad tím kde, a za jakých okolností chtějí rodit.
Život maminky
Plod rychle roste a maminka tak nabírá na váze, bříško i děloha se stále zvětšují. Zvětšená děloha vytlačuje žaludek směrem nahoru, čímž způsobuje přítomnost kyselých žaludečních šťáv v jícnu, tedy pálení žáhy. Proto je pálení žáhy v těhotenství velice častým problémem, obzvláště v konečných týdnech těhotenství. Pálení žáhy pociťuje těhotná žena nejčastěji vleže, kdy je tlak dělohy na žaludek největší. Pokud pálením žáhy trpíte, jezte častěji, ale po malých porcích, vyhýbejte se příliš kořeněným, tučným, sladkým nebo slaným jídlům. Poslední jídlo snězte minimálně dvě hodiny před spaním. Vyvarujte se také perlivým minerálkám. V závažnějších případech vám může lékař doporučit antacida – léky proti pálení žáhy, které snižují kyselost žaludečních šťáv. Jsou volně prodejné v lékárně.
S tím, jak vaše bříško roste, je pro vás fyzický výkon namáhavější a častěji se zadýcháváte. Zadýchávání je však způsobeno i tím, že „dýcháte za dva“. Vaše dechová frekvence se zvyšuje asi o deset dechů za minutu a spotřebujete větší množství kyslíku. Děloha navíc vytlačuje bránici, která utiskuje plíce, takže mají menší objem pro potřebný kyslík. Obzvláště chůze do schodů nebo dobíhání hromadné dopravy je pro těhotnou ženu dosti náročné a dochází při něm k zadýchávání. Pokud k tomu dojde, raději zpomalte, klidně se i posaďte a zhluboka dýchejte. Nedostatek kyslíku totiž může způsobit závratě nebo mdloby.
Jestliže jste dosud nevyzkoušela relaxační cvičení, měla byste začít. Relaxační cvičení je v těhotenství velmi vhodné, a to jak pro fyzickou, tak pro psychickou část vašeho těla. Vaše tělo i mysl se zklidní a bude se vám lépe usínat. Objeví-li se u vás občasné a mírné kontrakce, nemusíte mít strach. Jedná se o tzv. poslíčky, kteří informují, že se ženino tělo připravuje na porod. Pokud jsou však kontrakce častější a silné, vyhledejte svého lékaře. Zvětšená děloha v těhotenství tlačí také na močový měchýř, což může způsobit nepříjemný samovolný únik moči. Trpíte-li tímto problémem (vyskytuje se až u 60 % těhotných žen), mějte u sebe vždy intimní vložku, která moč spolehlivě zachytí. Samovolný únik moči může přetrvávat i několik týdnů po porodu, svaly jsou totiž povolené a močový měchýř se navrací na své místo. Jste těhotná již 181 dnů, do porodu zbývá 99 dnů (14 týdnů).
Prevence a léčba samovolného úniku moči (inkontinence)
- Posilujte svaly pánevního dna (můžete použít Kegelovy cviky), aby byly svaly močového měchýře silnější.
- Pokud máte potřebu močit, nezadržujte moč a běžte na toaletu.
- Nezvedejte těžké předměty.
- Nesnažte se snížit počet návštěv toalet omezením příjmu tekutin, menší množství tekutin může způsobit infekci močových cest.
- Jestliže se u vás vyskytuje inkontinence i dlouhou dobu po porodu, navštivte lékaře. Předepíše vám vhodné léky a při přetrvání problému doporučí operaci.
Vývoj plodu
26. týden těhotenství (26tt) je doba, kdy je dítě již velmi citlivé na různé pohyby a zvuky kolem něj. Pokud se mu nějaké nelíbí, odpovídá na ně rychlými a intenzivními pohyby (nejčastěji rukami a nohami). Nejenže rozpozná hlas matky, ale také hlas cizí osoby. Protože je dítě na zvuky opravdu citlivé, měla by se těhotná žena vyhnout příliš hlučnému prostředí. V mozku plodu se tvoří nová nervová spojení, jedna polovina mozku se stává dominantní, takže v budoucích dnech dojde k rozhodnutí, zda bude vaše miminko pravák nebo levák. Oči plodu se začínají pomalu otevírat. Duhovka je zatím u všech plodů zbarvena do modra, její konečná barva se objeví až po narození. Často se stává, že se dítě narodí s modrýma očima, a po několika letech se jim oči zbarví do hněda.
U plodu ženského pohlaví dochází k prohlubování pochvy, u mužského pohlaví k sestupování varlat do šourku. Plod výrazně rozvíjí své polykací a sací reflexy tím, že si cucá prsty. Cucání prstů může být u některých jedinců dokonce natolik silné, že se dítě narodí s malými puchýři na prstech. Tento silný sací reflex si dítě připravuje ke kojení. Ačkoliv dítě nedýchá vzduch (nadechuje a vydechuje plodovou vodu), otevírají se mu doširoka nosní dírky, aby mohl trénovat na budoucí příjem kyslíku. Na snímku z ultrazvuku můžete velmi jasně rozpoznat oči, uši, nos a ústa plodu. Pohyby miminka se dostavují každý den. Pokud bylo dítě dosud aktivní a pak jeho pohyby náhle přestaly, měla by žena informovat lékaře. Plod měří od hlavy k patám asi 35 cm, váží až 760 g.
Už víte kde, a jak budete rodit?
Možná se vám zdá, že do porodu mátě ještě času dost, ale následujících čtrnáct týdnů vám uplyne jako voda. Je lepší se nyní s předstihem zamyslet kde, a za jakých okolností byste chtěla rodit, než kdybyste se musela rozhodovat nečekaně na poslední chvíli. Poradit se samozřejmě můžete se svým lékařem, promluvit si o svých obavách a myšlenkách s partnerem. Mějte však na paměti, že kvůli komplikacím může porod nakonec probíhat úplně jinak, než jak jste si ho představovala. Nad čím se zamyslet?
Nejprve se zamyslete nad tím, kde chcete rodit. V úvahu berte vzdálenost porodnice, vaši znalost tamního prostředí a doktorů a sestřiček. Pokud se vám nějaká porodnice líbí nebo jste o ní slyšela pozitivní věci, ale ještě jste v ní nebyla, udělejte si malou prohlídku a zjistěte si informace o jejím zdravotnickém personálu. Mnoho těhotných žen si vybírá porodnici podle svého gynekologa, kterého zároveň chtějí za svého porodního lékaře. Mají v něj větší důvěru, protože podrobně zná celý průběh jejich těhotenství. Sama pro sebe si také zvažte, zda chcete, aby byl partner přítomen u porodu. Některé ženy mají jasno, jiné váhají. Některé sice partnera u porodu nechtějí, ale místo něj si přivedou sestru nebo kamarádku, zkrátka někoho, koho mají rády a ví, že jim bude v těžkých chvílích oporou. Zvažte také, zda vám nevadí, když budou u porodu přítomní úplně cizí lidé, často studenti medicíny a praktikanti.
Zauvažujte dále nad prostředím při porodu a dalšími věcmi. Ženy si dnes často vybírají konkrétní hudbu, u které chtějí rodit a některé si přejí, aby byl jejich porod natáčen na kameru. Přejete si porod do vody? A v jaké poloze vlastně budete rodit? Kdo přestřihne pupeční šňůru? Chcete rodit bez léků nebo uvítáte epidural? Nyní máte ještě dostatek času nad těmito otázkami přemýšlet.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu