23. týden těhotenství (23tt)
Vrstva tuku pod kůží plodu se postupně zvětšuje, kůže se díky pigmentu začíná zbarvovat. Zpevňují se ušní kůstky plodu, miminko je již schopné rozlišit hlas matky od ostatních zvuků. Maminka stále přibírá, potrápit ji mohou křečové žíly, otoky nohou, hemeroidy, škytání plodu a poslíčci. Těhotná žena by měla dbát na péči o svoje prsa, která se nyní zvětšují a tmavnou.
Život maminky
K tomuto týdnu přibírají maminky 4 – 5 kg. Mezi nejčastější příznaky těhotenství ve dvacátém třetím týdnu patří křečové žíly, otoky nohou, hemeroidy, škytání plodu a objevují se poslíčci. V těle ženy dochází k velmi významnému zvýšení celkového objemu krve, až 25 % objemu krve v těle matky je potřeba na vyživování plodu. Zvýšený objem krve může způsobit pocit těžkých nohou, mravenčení v končetinách, křečové žíly, slabé krvácení z nosu a dásní nebo otoky dolních končetin. Abyste předcházela problémům s krevním oběhem, doporučuje se pravidelně cvičit, zejména cviky zaměřené na krevní systém. Vhodná je chůze, podkládání dolních končetiny do zvýšené polohy, používání kompresivních punčoch a dostatečný příjem tekutin. Možná již pociťujete větší fyzickou námahu a vaše fyzická aktivita se začíná postupně omezovat. To je zcela normální, ale nezapomínejte na pravidelný a zdravý pohyb (např. chůze). Maminka je těhotná již 160 dnů, do porodu jich zbývá 120.
Jak v těhotenství pečovat o prsa?
V druhé polovině těhotenství se prsa nápadně zvětšují, bradavky tmavnou, mohou být popraskané a může docházet k tvorbě strií. Proto by měla těhotná žena o svoje prsa pečovat.
- Bradavky denně jemně masírujte a mírně prsty povytahujte, aby se připravily na kojení.
- Omývejte bradavky dvakrát denně vlažnou vodou a potírejte tělovým olejem nebo krémem. Při kojení se na nich nebude tvořit tolik trhlinek.
- Noste vhodnou podprsenku, nejlépe těhotenskou.
- Abyste předešla vzniku kvasinkové infekce, vysušujte (ubrouskem) kožní záhyby pod prsy.
Vývoj plodu
23. týden těhotenství (23tt) je doba, kdy vrstva tuku pod kůží plodu se postupně zvětšuje, kůže se díky pigmentu začíná zbarvovat. Plod v děloze polyká část plodové vody, která je poté vylučována ledvinami. Spolykání většího množství plodové vody může mít za následek škytavku, kterou maminka pociťuje v břiše jako pravidelné cukání nebo lechtání. Plodovou vodu také plod vdechuje, tím napomáhá vývoji a posílení plic. V tomto týdnu se začíná vyvíjet chrupavčitá část průdušek a posilují se plicní cévy. Plodová voda je díky své slanosti vhodným prostředím pro plod a chrání ho před infekcemi. Ve střevech plodu se dále hromadí smolka (mekonium), která bude po porodu jeho první stolicí. Zpevňují se ušní kůstky plodu. Miminko je již schopné rozlišit hlas matky od ostatních zvuků, takže je vhodné na dítě častěji mluvit. Čím více budete na dítě mluvit, tím známější pro něj bude po narození váš hlas. Dítě také může reagovat na váš určitý pohyb. Plod měří zhruba 28 cm, váží až 500 g, velikostně si jej můžete představit jako mango.
Cestování v těhotenství
Cestování jakýmkoli dopravním prostředkem v těhotenství vždy představuje určité riziko (otřesy, riziko úrazu). Pro těhotnou ženu je vždy lepší, necestuje-li sama, ale s nějakým společníkem, zvláště pokud se jedná o delší cestu. Během cestování se těhotným ženám doporučuje každé dvě hodiny udělat několika minutovou pauzu a projít se – to kvůli krevnímu oběhu a otokům. Při cestování veřejnou dopravou na dlouhé vzdálenosti může dojít k přehřátí, dehydrataci nebo trombembolii (tvorba krevních sraženin v cévách, zejména v žilách dolních končetin). Navíc může být pro těhotnou ženu cestování hromadnou dopravou nepohodlné, obtížné a náročné.
Cestovat letadlem by neměly ženy v třetím trimestru, při změně tlaku totiž může dojít k předčasnému porodu. Letecké společnosti většinou do letadla ani těhotnou ženu nad 36 týdnů nepustí. Cestování autem je pro těhotnou ženu nejvhodnější a nejpohodlnější. Nezapomínejte však na použití bezpečnostního pásu, jehož spodní část má být vedena pod břichem, nikoli přes břicho. Vrchní část pásu je vedena mezi prsy. Pás by neměl být ženě příliš těsný ani volný. I malý náraz může způsobit odloučení placenty a úmrtí plodu. Ženě navíc při nárazu nebo otřesu hrozí krvácení. Nezapomeňte si na cestu vzít svoji těhotenskou průkazku.
Vcestné lůžko v těhotenství
Vcestné lůžko znamená, že je vaše placenta v děloze uložena velmi nízko, blízko děložního hrdla. Normálně je placenta umístěná v horní části dělohy, kde prostřednictvím pupeční šňůry dodává dítěti živiny. Vcestné lůžko není považováno za závažný problém, ale placenta umístěna blízko děložního hrdla může způsobit krvácení a v horších případech i předčasný porod. Pokud má těhotná žena vcestné lůžko v době porodu, bude muset rodit císařským řezem. Umístění placenty těhotné ženy zkontroluje v půlce těhotenství (mezi 16. a 20. týdnem) lékař pomocí ultrazvuku. U většiny těhotných žen se s postupem těhotenství placenta posouvá výše, tedy dál od děložního hrdla, a neznamená tak žádný problém. Zjistilo-li se u vás vcestné lůžko v druhém trimestru, zkontroluje lékař umístění placenty také ve třetím trimestru a podívá se na případný posun. Jen málo žen, které má ultrazvukem zjištěnou nízko položenou placentu, ji má nízko ještě v době porodu. Pokud však k takovému případu dojde, bude vám nařízen klid na lůžku, zakázán pohlavní styk a další vaginální vyšetření. Rodit budete muset císařským řezem.
Může se stát, že během třetího trimestru budete bezbolestně krvácet, v tom případě musí být žena převezena do nemocnice. Pokud vám bylo nalezeno vcestné lůžku a blíží se termín porodu, budete okamžitě rodit císařským řezem. Je-li však na porod ještě příliš brzy, dojde k němu ihned, jak nastanou vhodné podmínky. Pokud se krvácení zastaví a nebude se během následujících dní opakovat a váš stav i stav dítěte je dobrý, budete poslána domů. Je však pravděpodobnější, že se krvácení vrátí a budete se muset do nemocnice vrátit. Jestliže krvácíte velmi silně, můžete potřebovat krevní transfúzi, a to i při porodu. Ženy s vcestným lůžkem mívají placentu usazenou příliš hluboko, a ta jde při porodu oddělit velmi těžce. To dokáže způsobit masivní krvácení při porodu a žena potřebuje krevní transfúzi. Tento problém se dnes vyskytuje častěji než dříve, protože roste počet porodů císařským řezem.
Komu hrozí vcestné lůžko?
- Ženě, která měla vcestnou placentu v předchozím těhotenství.
- Ženě, která již rodila císařským řezem. Čím více porodů císařským řezem žena podstoupila, tím je riziko větší.
- Ženě, která má za sebou nějakou jinou operaci dělohy.
- Ženě, která čeká dvojčata.
- Ženě, která kouří nebo užívá omamné látky.
- Čím více má žena dětí, a čím je starší, tím se riziko zvyšuje.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu