21. týden těhotenství (21tt)
Maminku mohou nyní zatěžovat otoky, křečové žíly, zadýchávání, bolesti zad, zhoršení pleti a špatný spánek. Ačkoli je plod velmi aktivní, většinu dne prospí. Pohlaví dítěte již lze určit. Plod stále rychle roste, všechny jeho vnitřní orgány dozrávají, přebírají svoje funkce a jejich jednotlivé buňky mají konečné uspořádání. Dokončuje se také vývoj sliznic. Vývoj očních víček je ukončen, plodu roste obočí. Velikostně si ho můžeme představit, jako věští banán. Rodičům nastal nejvyšší čas, zamyslet se nad jménem dítěte.
Co prožívá maminka
Růst a zakulacování bříška může mamince způsobit vystupování pupíku. Zadržování nadměrného množství vody v podkoží má za následek tvorbu otoků na rukou a nohou. Mírné otoky jsou v těhotenství zcela běžné. Pokud máte otoky opravdu velké, oznamte to gynekologovi nebo v těhotenské poradně. Příčinou otoků může být dále zvýšená spotřeba bílkovin v těhotenství a ztráty bílkovin močí, které se v těhotenství lehce zvětšují.
Mimo otoků se v tomto stádiu těhotenství často vyskytují bolesti zad (zejména v bederní oblasti) a zadýchávání – zvláště při zvýšené námaze. Orgány maminky více pracují, čímž se uvolňuje více kysličníku uhličitého. Navíc musí žena „dýchat“ i za miminko (dodávat mu kyslík a odvádět oxid uhličitý). Proti zadýchávání jsou nejlepší dechové cviky. Základem těchto cviků je dýchání do břicha (nikoli do hrudi) a střídání dechových fází: nádech, výdech a doba klidu. Dechové cvičení je nejvhodnější provádět vleže s mírně pokrčenými koleny. U některých žen se také mohou projevovat problémy s pletí, zejména akné. Není však vhodné jej léčit léky, ale spíše používat pleťovou vodu a krémy. Ženu mohou nyní potrápit i křečové žíly. Maminka má za sebou 146 dní těhotenství. Do porodu zbývá 19 týdnů, což je 134 dnů.
Jak zmírnit bolesti nohou, křečové žíly a otoky?
- pokuste se pravidelně hýbat, stačí krátká procházka nebo plavání
- dostatečně spěte a odpočívejte, dělejte si pravidelné přestávky, abyste ulevila nohám
- mějte zvýšenou polohu nohou během dne, vyhýbejte se dlouhému stání a sezení
- hodně pijte – pokud budete dostatečně pít, tělo nebude potřebovat zadržovat tolik vody
- noste kompresivní punčochy, které jsou při těchto potížích vhodné
- jezte vyváženou stravu a nekonzumujte příliš slaná jídla, sůl způsobuje zadržování vody v těle
Vývoj plodu
21. týden těhotenství (21tt) je doba, kdy se plod se velmi aktivně pohybuje a má také svůj rytmus spánku a bdění. Žena cítí kopání miminka nejvíce před spaním, většinu času však plod prospí (16 – 20 h denně) a střídají se u něj přitom fáze hlubokého a lehkého spánku. Dítě si již dokonce může oblíbit svoji určitou spánkovou pozici, do které se ukládá. Plod stále rychle roste, všechny jeho vnitřní orgány dozrávají, přebírají svoje funkce a jejich jednotlivé buňky mají konečné uspořádání. Dokončuje se také vývoj sliznic. Povrch mozku pokrývá šedá a bílá hmota mozková, nejsou však ještě vyvinuty mozkové záhyby, mozek je tedy hladký. Pohlaví dítěte již lze určit. Srdce tluče miminku silněji a hlasitěji, frekvence jeho úderů je mezi 120 a 140 tepy za minutu, což je zhruba dvakrát rychlejší než srdce matky. Zvuk bušení srdíčka plodu může mamince připomínat cválajícího koně. Vývoj očních víček je ukončen, plodu roste obočí. Postupně se tvoří tuková tkáň důležitá pro termoregulaci. Vyvíjí se také trávící systém plodu. Od tohoto týdne se délka dítěte měří od hlavičky po patu. Dítě měří zhruba 26,7 cm, váží až 360 gramů a můžeme si ho představit jako velký banán.
Už máte jméno?
Vybírání jména pro vašeho potomka může být zábava, ale také nepříjemné vyjednávání. V každém případě je to důležité rozhodnutí na celý život.
Co vzít v úvahu:
- Jak zní jméno vašeho dítěte, když se vysloví nahlas, melodicky nebo drsně? Hodí se vybrané jméno dobře k příjmení? Vyhněte se výběru jména, které končí stejným zvukem jako začátek příjmení.
- Originální a neobvyklé jméno na sebe strhává pozornost, vaše dítě bude vždy vyčnívat z davu. Některým jedincům se však taková pozornost nemusí líbit. Navíc jméno, které nikdo nikdy neslyšel, dokáže jen málo lidí hned napoprvé správně vyslovit, takže se vaše dítě může dočkat nejrůznějších zkomolenin a přezdívek.
- Mnoho rodičů vybírá dětem jména podle prarodičů, jiných příbuzných nebo blízkých přátel, jiní se naopak chtějí těmto jménům účelně vyhnout (stejně jako jménům expartnerů).
- Berte v potaz i původ a význam jména vašeho dítěte, ať se pak za něj nemusí stydět.
- Lidé (děti speciálně) umí vymýšlet nejrůznější (a leckdy nehezké) přezdívky, proto se snažte dát dítěti jméno, u kterého žádné trapné nehrozí. Stejně tak si promyslete iniciály vašeho dítěte, které mohou připomínat různé zkratky (W. C.).
- Zkuste si jméno vyslovit nahlas a zamyslete se nad různými zkráceninami a zdrobnělinami.
Spánek v těhotenství
S postupem těhotenství pro vás může být těžší usnout a dobře se vyspat. Může vás překvapit:
- Začnete chrápat. Děje se to díky zvýšenému množství estrogenu, který způsobuje otékání nosní sliznice a tím dochází k větší tvorbě hlenu. Spěte na boku s mírně zvednutou hlavou.
- Nemůžete spát kvůli pálení žáhy a poruchám trávení. Dvě až tři hodiny před spánkem už nic nejezte a spěte se zády podepřenými polštáři.
- Ze spánku vás mohou budit křeče v nohou. Uvolněte křeč – natáhněte nohu a jemně přitáhněte prsty směrem k bércům. Zkuste na pár minut chůzi.
- Nemůžete si najít pohodlnou pozici na spaní. Lehněte si na bok s pokrčenými koleny a mezi nohy si dejte polštář. Zkusit můžete použít i speciálně tvarovaný polštář pro těhotné ženy.
- Uprostřed noci vám může být horko a potíte se. Děje se to díky změnám v metabolismu a hormonům. Před spaním si vždy pořádně vyvětrejte a v místnosti kde spíte, udržujte příjemný chládek.
Spěte v oblečení z přírodních prodyšných vláken (bavlna), vyhněte se syntetickým materiálům, v kterých se rychleji zpotíte, a bude vám zima.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu