19. týden těhotenství (19tt)

V ústní dutině má již plod vytvořeny základy mléčných a trvalých zubů. Z oddělených kožních buněk vzniká bělavá a mazlavá hmota, která z ochranných důvodů pokrývá celý povrch těla plodu. Reprodukční systém plodu je zcela vyvinut, ve většině případů již lze určit pohlaví dítěte. V mozku plodu se vytvářejí centra jednotlivých smyslů. Ženu může nemile překvapit ukládání tuků na bocích, stehnech a hýždích, ale také na pažích či zádech. Maminkám se doporučuje podstoupit důkladné vyšetření prsou a bradavek.

Těhotenské ultrazvukové vyšetření | Foto: Shutterstock
Těhotenské ultrazvukové vyšetření | Foto: Shutterstock

Co se děje s maminkou

V devatenáctém týdnu těhotenství sahá ženina děloha asi do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a stydkou kostí. Váhový přírůstek maminek je nyní zhruba 3 kg. Maminka může zaznamenat ukládání tuku na bocích, stehnech a hýždích, které se tím zvětšují. Pokud vám gynekolog neudělal vyšetření prsou a bradavek, požádejte o něj. Je to důležité pro budoucí kojení, některé ženy mívají díky zanedbání tohoto vyšetření s kojením problém. Jestliže vám doktor najde plochou nebo vpáčenou bradavku, začnete od šestého měsíce těhotenství používat formovače, které se vkládají do podprsenky. Díky nim nebudete mít po porodu problém s kojením. V předporodních kurzech vám navíc pomůžou osvojit si techniku kojení. Máte za sebou 132 dní těhotenství. Do porodu zbývá 21 týdnů, což je 148 dnů.



Vývoj plodu

19. týden těhotenství (19tt) je doba, kdy hlava plodu zabírá jednu třetinu jeho celkové délky, která je nyní asi 13 – 16 cm. V ústní dutině má již plod vytvořeny základy mléčných zubů, hlouběji pod nimi se pak nacházejí první základy trvalých zubů. Pokožka plodu je mírně červená. Povrchové buňky na kůži se odlupují a stávají se součástí kožního mázku. Vzniká tak bělavá a mazlavá hmota (vernix caseosa), která pokrývá celý povrch těla plodu. Tato hmota má důležitou ochrannou funkci, ochraňuje jemnou a tenkou pokožku před dlouhodobým působením plodové vody. Mázek se většinou ztrácí ještě před porodem, u předčasně narozeného dítěte je mázek na pokožce ještě patrný. Buňky odloupané z povrchových vrstev pokožky se vyskytují i v plodové vodě (hrají důležitou roli při amniocentéze). Pokud žena čeká chlapečka, je v tomto týdnu už celkem vyvinutý jeho reprodukční systém. Varlata jsou na svém místě a vylučují testosteron, viditelný je už i šourek. V případě plodu ženského pohlaví je reprodukční systém už plně vyvinut. Vejcovody, vaječníky, pochva i děloha jsou uloženy na správném místě. Pohlaví dítěte již lze nejspíše určit, nic ale stále není úplně jisté, zejména čekáte-li chlapečka. V mozku plodu se vytvářejí oblasti jednotlivých smyslů – sluch, zrak, čich, chuť a hmat. Plod váží až 230 g.

Riziková těhotenství

Bohužel ne všechna těhotenství probíhají hladce a bez problémů. Někdy musí být žena z důvodu ohrožení plodu pod důkladnou kontrolou. Děje se tak i v případě, že žena čeká dvojčata.

Anémie

Anémie (chudokrevnost) bývá způsobena nedostatkem železa v těle ženy. U žen se často projevuje již před otěhotněním. V těhotenství je nutné upravit přísun železa tak, aby byl dostatečný a nedocházelo ke krvácení během porodních bolestí. Proto se snažte jíst potraviny s vysokým obsahem železa (tuňák, špenát, sušené meruňky, játra, libové hovězí maso). Lékař vám také může předepsat vhodné železité doplňky stravy. Železo v tabletách berte hned po jídle a hodně jej zapíjejte.

Cukrovka

Pokud žena trpí cukrovkou (diabetes), musí se v těhotenství pečlivě hlídat a kontrolovat hladina cukru v krvi. Díky krevním testům vám lékař upraví vhodný příjem inzulínu. Důsledně dodržujte dietu. U některých žen se může cukrovka objevit poprvé právě v těhotenství. Pokud si budete cukr hlídat, nemusíte se ničeho obávat.

Preeklampsie

Objevuje se u těhotných žen celkem často, zejména v pozdější fázi těhotenství. Jejími příznaky jsou vysoký krevní tlak, nadměrný váhový přírůstek, oteklé nohy nebo ruce a stopy bílkovin v moči. Pokud se preeklampsie neléčí, může dojít k nebezpečným křečím a bezvědomí. Nejdůležitější je odpočívat na lůžku. Ve vážných případech je žena převezena a kontrolována v nemocnici. V posledních týdnech gravidity se vyvolává těhotenství.

Negativní Rh faktor

Na prvních krevních testech vám bude zjištěn váš Rh faktor. U většiny lidí bývá pozitivní, negativní Rh faktor má pouze 15 % lidí. Pokud máte Rh faktor negativní a vaše dítě pozitivní, jsou vaše krevní skupiny rozdílné a u druhého těhotenství mohou nastat komplikace. Pokud máte s vaším dítětem odlišné Rh faktory, doktor vám do 48 hodin po porodu naočkuje anti-D globulin, který zabrání komplikacím při případném dalším těhotenství.



Nedostatečnost hrdla děložního

Děložní hrdlo zůstává až do porodu uzavřeno, otevírá se až těsně před porodem. Jestliže je hrdlo slabé, může dojít k předčasnému otevírání děložního hrdla, což znamená nebezpečí předčasného porodu či potratu. Lékař vám může provést tzv. cerkláž – uzavření děložního hrdla pomocí stehu. Na začátku porodních bolestí se pak stehy odstraní. Žena může také užívat léky, které tlumí děložní stahy a dodržovat přísný klidový režim s hospitalizací v nemocnici.

Vaginální krvácení

Pokud kdykoli během těhotenství zpozorujete vaginální krvácení, neprodleně kontaktujte lékaře a lehněte si, aby se krvácení zmírnilo. Může se jednat o potrat nebo placentární krvácení – placenta se odděluje od děložní stěny. Placenta je přitom pro plod životně důležitá, pokud dochází k jejímu oddělování, budete ihned převezena do nemocnice a pečlivě kontrolována. V nemocnici můžete zůstat až do porodu. Došlo-li k ztrátě velkého množství krve, dostanete transfúzi a porod se uskuteční co nejdříve.

Nízká porodní váha dítěte

Některé děti mohou být malé a mít nízkou porodní váhu. Může to způsobovat nedostatečná strava matky, kouření nebo narušená funkce placenty. Pokud ultrazvuk ukázal, že je dítě malé, bude maminka po zbytek těhotenství hlídána. Pokud dítě přestane zcela růst nebo má nedostatečný přísun kyslíku, bude porod (indukcí nebo císařským řezem) uskutečněn co nejdříve.

19. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
19. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu