18. týden těhotenství (18tt)
Plod slyší váš hlas, tlukot srdce a všechny zvuky zvenčí, zkuste mu zazpívat a pozorujte jeho reakci. Hlavička a krk plodu se dále napřimují. Na horních i dolních končetinách se již dotvořily jedinečné otisky prstů. Vyvíjí se trávící systém plodu, tvoří se zažívací žlázy. Plod již také rozlišuje své období vyhrazené pro spánek a pro bdění. Maminka může pocítit první pohyby miminka. Dostavit se mohou bolesti zad, nevolnosti a bolest děložních vazů. Doporučujeme cvičit Kegelovy cviky, které posilují pánevní dno, podporují močovou trubici, měchýř, dělohu, vagínu a konečník. Napomáhají také hojení těla po porodu.
Život maminky
Ženy, které za sebou již mají nějaké těhotenství, v tomto týdnu nejspíše pocítí první pohyby miminka. Pokud zatím žádné pohyby necítíte, nepanikařte, dostaví se v pozdějších týdnech. Váha maminky roste rychleji, každý týden nyní přibere zhruba 0,5 kg. Proto je vhodné nezapomínat na pohyb. Celkově za těhotenství přiberete asi 12 kg, z toho tři až čtyři kilogramy váží dítě a zbytek se rozdělí mezi placentu, plodovou vodu, zvýšený objem krve a vody v těle, zvětšená prsa a zvětšenou dělohu. U každé ženy je však přibírání individuální. V těhotenství ženy často trápí bolesti zad. Pokud se naučíte praktikovat správné držení těla, můžete těmto bolestem předejít. Boty na vysokém podpatku vyměňte za malý nebo žádný podpatek, boty musí být pohodlné a pevné. Mohou se objevit závratě či mdloby, které mohou být způsobeny nízkým obsahem cukru v krvi. Proto se v případě těchto potíží doporučuje odpočívat a sníst nějaké ovoce. Pomoci může i ležet na levém boku, díky čemuž se zvýší krevní oběh. Závratě však může způsobit i nízký tlak, který je u těhotných žen velmi častý. Z lehu nebo sedu vstávejte opatrně a pomalu. Pijte dostatek tekutin. Vyvarujte se delšímu stání. Váš krevní oběh se navíc mnohonásobně zvýšil a srdce pracuje až o 50 % více. Vaše rostoucí a prokrvená děloha vyvíjí tlak na cévy, což může být také důvodem pocitů na omdlení. Díky zadržování vody v těle můžete trpět otoky na nohou a rukou. Doporučuje se proto odpočinek s nohama nahoře. Maminka má za sebou 125 dnů těhotenství. Čeká ji ještě 22 týdnů, což je 155 dnů.
Vývoj plodu
18. týden těhotenství (18tt) je doba, kdy miminko velice rychle roste a aktivně se pohybuje. V děloze má ještě dostatek místa. Hlavička a krk plodu se stále napřimují. Veliký vývoj zaznamenává mozek, na kterém se tvoří šedá kůra mozková. Jednotlivé části mozku jsou od sebe odděleny membránou, která se při vyšetření ultrazvukem zobrazí jako horizontální bílá čára. Díky ní se může lékař ujistit, že vývoj mozku plodu je správný. Uši jsou již zcela vytvořeny. Plod vnímá zvuk srdečních ozev matky, její hlas, hudbu zvenčí a další zvuky. Příliš hlasitého zvuku se dokonce může leknout. Můžete si tedy s miminkem povídat nebo mu zazpívat. Oči plodu se k sobě sice již přiblížily, ale jejich poloha ještě není konečná. Sítnice je velmi citlivá na světlo i přesto, že má dítě stále zavřené oči. Na horních i dolních končetinách se dotváří otisky prstů – tukové polštářky na konečcích prstů se přemění na jedinečné papilární linie. Vyvíjí se trávící systém plodu, tvoří se zažívací žlázy. Trávící systém začíná vytvářet tzv. mekonium (neboli smolku), které je prvním druhem výkalů vašeho dítěte. Mekonium má zeleno-černou barvu, po narození miminka bude obsah prvních plenek tvořit právě tato smolka. Nervová vlákna dítěte se začínají obalovat tukovou hmotou zvanou myelin, budou v tom pokračovat i po porodu. Plod má už zvedenou svoji každodenní rutinu, kdy pravidelně střídá spánek a bdění. Pokud je plod ženského pohlaví, má už utvořenou dělohu i vejcovody, obojí je umístěno správném místě. Pokud čekáte chlapečka, má již ultrazvukem viditelné genitálie. Plod měří od temene k zadečku asi 11 – 14 cm, váží až 200 g. Jeho velikost si můžete představit jako mango.
Bolest děložních vazů
V druhém trimestru se mohou objevit bolesti vazů obklopujících dělohu. Tím, jak se vaše děloha zvětšuje, se vazy natahují a způsobují tak ženě bolest po stranách břicha. Někdy se bolest projeví jen jako krátké píchnutí, jindy jako tupá nebo naopak prudká a bodavá bolest, a to zejména při změně polohy. Bolest vychází ze slabin a pohybuje se nahoru a do boku, kde je nejintenzivnější. Pokud tyto bolesti trvají nezvykle dlouho nebo se po krátkých chvílích opakují, vyhledejte lékaře. Mohlo by se jednat o zánět slepého střeva, předčasný porod, odtržení placenty od plodu či preeklampsii. Pro zmírnění bolesti zkuste přitáhnout kolena k břichu, nebo si vleže na boku položte jeden polštář pod bříško a druhý mezi nohy. Některým maminkám se osvědčila teplá koupel.
Volejte lékaře pokud:
- trpíte silnou bolestí nebo křečemi, či více jak čtyřmi kontrakcemi za hodinu nebo neustávající kontrakcí
- máte vaginální krvácení, špinění nebo se vám hodně zvýšilo množství vaginálního výtoku
- trpíte horečkou, zimnicí, slabostí, nevolnostmi či zvracíte
- cítíte bolest nebo pálení při močení
Vyzkoušejte Kegelovy cviky
Kegelovy cviky jsou výborné na posílení pánevního dna, podporují močovou trubici, měchýř, dělohu, vagínu a konečník. Zabraňují úniku moči v těhotenství. Dále zvyšují krevní oběh v oblasti konečníku, takže jsou prevencí proti vzniku hemeroidů a pomohou vám urychlit hojení jizev v oblasti konečníku po porodu. Kegelovy cviky jsou velice lehké a účinné. Na 8 – 10 sekund stáhněte svaly kolem vaginy, jako kdybyste chtěly přerušit močení. Dýchejte pravidelně, nezadržujte dech. Poté svaly uvolněte. Břišní a pánevní svaly nechte po celou dobu cvičení uvolněné. Cvik opakujte desetkrát po třech sériích denně. Ačkoli se vám možná teď nezdá, že by měly Kegelovy cviky nějaký účinek, později budete příjemně překvapená.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu