15. týden těhotenství (15tt)
Plodu začínají růst jemné vlásky, na očních víčkách se utváří malé řasy. Některé vnitřní buňky pokožky již obsahují pigment. Kosti jdou ztvrdlé, v plicích postupně vznikají primitivní plicní sklípky. Nohy plodu jsou už delší než ruce. Plod reaguje na jemné zatlačení na bříško i na světlo. Při vhodném otočení plodu lze pomocí ultrazvuku určit pohlaví dítěte. Mamince mohou nastat nové těhotenské potíže – hemeroidy, nadměrné pocení a strie. Bříško i váha maminky se zvětšují. Ustupuje psychická nevyrovnanost a přicházejí pocity štěstí a radosti.
Život maminky
15. týden těhotenství je časem, kdy plod rychle roste, v děloze se zvětšuje množství plodové vody a následkem toho se vám začíná zvětšovat bříško. Jeho růst bude v následujících týdnech nejrychlejší. Tím se samozřejmě zvětšuje i váhový přírůstek. Maminka by si již měla pořídit těhotenské oblečení, zejména těhotenské kalhoty, které jsou pohodlné a praktické. Období psychické rozladěnosti a náladovosti nyní střídá psychická vyrovnanost, těšení se na dítě a příprava vhodného prostředí. Žena se cítí šťastnější a má více energie než na začátku těhotenství. Před spaním je vhodný odpočinek nohou ve vyvýšené poloze. Jako prevenci proti křečovým žílám vyzkoušejte koupel nohou chladnou vodou a masáž celé nohy (od prstů k tříslům) na podporu krevního oběhu. Na zklidnění a psychickou pohodu se doporučuje poslech relaxační hudby, četba knih, zhlédnutí příjemného filmu, procházka přírodou nebo zkrátka to, co maminku těší a baví. Často se v 15. týdnu těhotenství (15tt) objevují pigmentové změny na těle ženy. Tmavnou bradavky a prsní dvorce. Od pupíku dolů se zvýrazňuje pigmentová linie. Tyto změny mají na svědomí hormony. Srdce matky dosahuje o 20 % vyššího výkonu, aby dokázalo přečerpávat vyšší množství krve a dodat plodu potřebný kyslík. V průběhu těhotenství se výkon srdce zvýší až o polovinu. Zbytečně se nepřejídejte a nezanedbávejte pohyb, po porodu se vám budou lépe hubnout přebytečná kila. Maminka má za sebou 104 dnů těhotenství. Do porodu jí zbývá 25 týdnů, což je 176 dnů.
Vývoj plodu
V následujících týdnech pokračuje rychlý růst plodu do délky. Hlavička tvoří asi třetinu celkové délky plodu, začíná být porostlá jemnými vlásky. V průměru měří hlava asi 3,5 cm. Vlásky jsou u každého plodu individuální záležitostí, některé děti se narodí vlasaté, jiné téměř holohlavé. Mozek se stále vyvíjí, na jeho povrchu se vytváří vrstva šedé hmoty. Na očních víčkách se utváří malé řasy. Oční víčka jsou však stále srostlá a oči zavřené. Ušní boltec dosáhl konce svého vývinu, má již definitivní tvar a nebude se měnit. Na jazyku se pomalu tvoří chuťové pohárky. Tělo plodu je pokrytou tenkou pokožkou, která však už obsahuje všechny obvyklé vrstvy kůže. Některé její vnitřní buňky dokonce již obsahují pigment – v pozdější době ovlivní barvu kůže. Lanugo, jemné chloupky na povrchu kůže plodu, chrání citlivou pokožku dítěte před plodovou vodou. Obvykle mizí těsně před porodem, někdy se však může stát, že se miminko s těmito chloupky narodí. V takovém případě zmizí lanugo krátce po porodu. Některé kosti v těle plodu jsou stále chrupavčitého rázu, jiné jsou už ztvrdlé. V plicích postupně vznikají primitivní plicní sklípky. Plodová voda se dostává nosem až do horních cest dýchacích. Nohy dítěte v tomto týdnu rostou do délky rychleji než ruce, jsou totiž delší. Na konci týdne měří plod od temene k zadečku asi 9 – 10 cm, váží až 60 g. Růst plodu nejvíce ovlivňuje funkce placenty, přívod živin do mateřského organismu a genetika. Plod již reaguje na jemné zatlačení na bříško i na světlo. Pokud se na břicho ženy v patnáctém týdnu těhotenství zamíří silný proud světla, plod se bude snažit od zdroje světla otočit. Jestliže je dítě v děloze vhodně otočeno, je již ultrazvukem možné určit pohlaví dítěte.
Obvyklé těhotenské potíže v 2. trimestru
Oproti prvnímu trimestru nyní vymizely některé těhotenské příznaky. Například únava, časté močení, mdloby, nevolnosti a psychická nevyrovnanost. Některé problémy z prvního trimestru však mohou přetrvávat i po dobu druhého trimestru. Jsou jimi krvácení z dásní, zácpa, špatný spánek, kandidóza, výtok z pochvy nebo křečové žíly a otoky. K tomu se ještě mohou přidat potíže zcela nové, které se v druhém trimestru často vyskytují.
Hemeroidy
Projevují se svěděním, pálením, bolestí a popř. krvácením, když jde žena na stolici. Jejich příčinou je tlak hlavičky plodu, který způsobuje natékání žil kolem řitního otvoru ženy. Tlačení ve snaze vyprázdnit se tento problém ještě zhoršuje. Hemeroidy obvykle mizí po narození dítěte. Pokud jsou již k nesnesení, požádejte lékaře o vhodnou mast. Snažte se vyhnout zácpě a nestát příliš dlouhou dobu, je lepší sedět nebo ležet. Akutní svědění můžete zmírnit ledovým obkladem (kousky ledu v igelitovém sáčku).
Strie
Strie jsou pruhovité trhlinky (pajizvičky), které se v těhotenství objevují na bříšku, stehnech nebo na prsou. Vznikají z důvodu nadměrné napjatosti kůže, příčinou je i nadměrné váha, tedy přibírání v těhotenství. Málokdy zmizí strie úplně, zůstávají po nich jemné bezbarvé proužky. Na zmírnění strií používejte hydratační krém. Ani ten však zcela nezabrání tvorbě strií. Snažte se nepřibývat na váze příliš rychle (myslete na stravu), ale spíše pozvolna.
Nadměrné pocení
V druhém trimestru těhotenství se vám může často stávat, že se rychle zpotíte i při malé námaze. Nebo se můžete v noci probudit celá propocená a je vám horko. Nadměrné pocení je způsobeno hormonálními změnami v těle matky, dále zvýšením průtokem krve pokožkou. Doporučuje se vyhýbat syntetickým látkám a raději nosit volné bavlněné oblečení. Pijte dostatek tekutin. Pokud se v noci kvůli pocení budíte, nechávejte si otevřené okno.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu